2.1.1. A felszíni vagy humánbiológiai sokszínűséghez kapcsolódó kihívások

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fentiek értelmében a felszíni sokszínűség kategóriájába tartoznak az olyan – humánbiológiainak is nevezett – tulajdonságok, mint a nem, kor, rassz, megváltozott munkaképesség. Ezek közös vonása, hogy olyan egyértelmű, azonosító emberi tulajdonságok, amelyekben a munkatársak különböznek, különbözhetnek. A kihívás pedig többnyire abból fakad, hogy vajon a munkaerőpiacon, a munkahelyen ezeket a különbözőségeket figyelembe kell-e venni. A következőkben olyan területeket mutatunk be ezek közül, amelyek a kérdésre adandó válaszok fokozódó nehézségeit jelzik.
 
Nem
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kevés téma van, amely a mai napig annyira aktuális és kihívásokkal teli, mint a női–férfi különbségek a munkaerőpiacon és a munkahelyen. A problémához kiindulásként érdemes felidézni, hogy globális szinten közel egy százalékkal több férfi születik, mint nő (UN, 2019). Ortiz-Ospina és szerzőtársai elemző tanulmányukban a következő általános megállapításokat tették a női foglalkoztatással kapcsolatban (Ortiz-Ospina et al., 2018):

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • A munkaerőpiacon a férfiak világszerte magasabb arányban vesznek részt, mint a nők.
  • A 20. században radikálisan megnőtt a munkaerőpiacon részt vevő nők száma és így a foglalkoztatottak közötti részaránya.
  • A 21. század fordulóján a női részvétel növekedése több gazdag országban – például az Egyesült Államokban – jelentősen lelassult, vagy meg is állt.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nők megjelenése, térnyerése a munkaerőpiacon újfajta kihívások elé állította a munkáltatókat. A kihívások sokrétűek, hiszen beszélünk női–férfi bérkülönbségekről, munkateljesítménybeli különbségekről, elismerésekről – a másik oldalról pedig munkaelégedettségről és személyiségbeli különbségekről. Több vizsgálat is megállapította, hogy a nemek között nem mutathatók ki tartós különbségek például a problémamegoldó képesség, elemző képesség, versenyszellem, motiváció, társasági élet, tanulási képesség és hajlandóság kapcsán. A női munkavállalókkal kapcsolatban gyakran tárgyalt téma a fizetés, a női–férfi bérkülönbség (erről bővebben lásd a 7. fejezetet) és az üvegplafon jelensége. A pszichológiai kutatások azt találták, hogy a nők hajlamosabbak az engedékenységre, a hatalomnak való behódolásra, a férfiak pedig agresszívabbak, és nagyobb sikerelvárásokkal rendelkeznek. Azt is megállapították, hogy ezek a különbségek minimálisak. Robbins és Judge csak egy olyan tényezőt említenek, amelyben a nők és a férfiak ténylegesen eltérő preferenciákkal rendelkeznek (Robbins–Judge, 2013). Azt találták ugyanis, hogy a kisgyerekes (0–7 éves) nők és férfiak munkabeosztási preferenciái lényegesen eltérnek egymástól. A dolgozó kisgyermekes anyák hajlamosabbak a részmunkaidőt, a rugalmas munkaidőt és a home office-t előnyben részesíteni, mert emellett családi kötelezettségeiket könnyebben tudják teljesíteni.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: A nők aránya az autóipari alkalmazottak körében
 
Dániel Tünde a HVG-nek adott interjújában beszélt arról, hogy az autóiparban a nők aránya mindössze 10 százalék körüli, ez pedig hátrányt jelent mind az iparág, mind a vásárlók számára. Női tervezőként a felnikre szakosodott, így már nemcsak a formavilágban, de a szín- és anyagválasztékban is újításokkal tud előállni az Audi jövőbeli autói számára. Az autótulajdonosok egyre nagyobb aránya nő, a tervezők között mégis sokkal magasabb a férfiak aránya. A sokszínűség segít új irányba vinni a gondolkodást, és elősegíti a fejlesztéseket.
Forrás: HVG, https://hvg.hu/360/202203_daniel_tunde (2022. 11. 14.)
 
Kor
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az életkor és a munkahelyi teljesítmény közötti kapcsolat és az ebből eredő kihívások a következő évtizedek egyik olyan tényezője, amely mögött több lehetséges okot találhatunk. Ezek közül itt kettőt emelünk ki: az egyik hiedelem, a másik pedig tény.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az első az a hiedelem, hogy a kor előrehaladtával a munkateljesítmény csökken. Függetlenül attól, hogy ez igaz, vagy sem, sok vezető a mai napig törekszik elkerülni ezt a problémát. Az efféle sztereotípiával fertőzött munkáltatók a sok megismert pozitív tulajdonság – például a felhalmozott tapasztalatok, kipróbált ítélőképesség, erős munkahelyi etika és a minőség iránti erős elkötelezettség – mellett sokszor azt is gondolják, hogy az idősebb dolgozó kevésbé rugalmas, és az új technológiák iránt is ellenérzéssel viseltetik. A Robbins és Judge szerzőpáros által bemutatott kutatások ezekkel a feltételezésekkel ellentétben azt mutatják, hogy az idősebb dolgozók kevésbé hagyják ott a munkahelyüket, hiszen erre az egyre specializáltabb tudásuk miatt a lehetőségük is kevesebb (Robbins–Judge, 2013). Hiányzási rátájuk sem magasabb, és teljesítményük sem csökken az évek múlásával.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A második az a tény, hogy a Földön élők létszámának növekedésével párhuzamosan zajlik a népesség elöregedése. A népesség kor szerinti összetételének változását jól szemlélteti az öregedési index, amely azt fejezi ki, hogy száz, 0–14 éves gyermekkorúra hány 65 éves vagy annál idősebb jut. Az öregedési index a 2.1. ábrán láthatóak szerint az 1950-es években még alacsony szintű volt a világon (14–15 százalék közötti), azóta azonban folyamatosan emelkedik. Európában az öregedési index már 2010-ben meghaladta a 100 százalékot. Magyarország – kisebb ingadozásoktól eltekintve – szorosan követi az európai irányvonalat. Hazánkban jelenleg közel 140 idős ember jut száz gyermekkorúra. Magyarország a becslések szerint 2025 körül éri el a 150 százalék körüli értéket, 2100-ban pedig 206 százalék körül várható a mutató értéke.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezek a tények egyrészt arra figyelmeztetik az emberi erőforrásokra számító hazai szervezeteket, hogy fokozott figyelemmel kell készülniük az idősebb generációkhoz tartozó munkatársak foglalkoztatásából adódó kihívások kezelésére, másrészt az őket kiváltó technológiai fejlesztési lehetőségek keresésére, illetve a más, fiatalabb kontinensekről érkező munkaerő fogadásának, beillesztésének előkészítésére. Ezek a változások mind érintik a szervezeten belüli sokszínűség fokozódása által teremtett lehetőségek, ám egyúttal a potenciálisan előálló problémák körét is.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2.1. ábra. Az öregedési index alakulása földrészenként és Magyarországon 2020-ban
Forrás: Népesedési világnap, 2020 (online). https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/nepesedesi_vilagnap/2020/index.html (2022. 06. 20.)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 2.2. ábrán Magyarország 2022. január 1-jei népességszámát (9 689 010 fő) láthatjuk nemek és életkor szerinti megoszlásban. Az ábra tanúsága szerint az egyébként fogyatkozó népesség elöregedőben van. Az úgynevezett „Ratkó-gyerekek” (1950–1956 között születettek) már nyugdíjban vannak. A következő generáció, a „Ratkó-unokák” adják a mai munkavállalók gerinchadát. Utánpótlási forrásaik viszont erőteljesen szűkülnek. Ezek a számok is arra figyelmeztetnek, hogy a hazai munkavállalókat foglalkoztatni szándékozók az úgynevezett „ezüstgeneráció” (55 év fölöttiek) és köztük a nők szerepének felértékelődését fogják megtapasztalni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kor kapcsán meg kell említeni az intergenerációs problémákat is. A különböző generációk eltérően gondolkodnak a foglalkoztatás, karrier, csapatmunka, felelősségi körök és egyéb, szervezettel összefüggő kérdések kapcsán. A munkahelyek fenntarthatósága nagyban függ attól, hogy a szervezetek mennyire képesek kezelni a különböző generációkba tartozó munkatársakat. Jelenleg három generáció van jelen a munkaerőpiacon: baby boomers, X és Y generáció, de már a Z generáció (az első, a digitális világban felnőtt generáció) is a munkaerőpiac ajtaján kopog. A munkáltatók eddig külön kezelték a generációkat, azonban egyre több kutatás mutatja, hogy közös HR-stratégiával kell fellépni (Radulescu et al., 2018).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2.2. ábra. Magyarország népessége nemek és életkor szerint 2022. január 1-jén
Forrás: Interaktív grafikonok és térképek – Interaktív korfák (online). https://www.ksh.hu/interaktiv/korfak/orszag.html (2022. 07. 13.)
 
Rassz és etnicitás
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nemzeti identitás, etnicitás vagy rassz (azonos testi sajátosságokkal, külső jegyekkel rendelkezők csoportja, emberfajta) szintén olyan vitageneráló probléma, amelynek kezelésére nemcsak társadalmi, hanem szervezeti szinten is fel kell készülni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kutatások ezen a téren egyrészt azt jelzik, hogy az embereknek sok esetben kívül esik a komfortzónájukon kapcsolatba lépni más rasszba tartozó emberekkel. Például európai vagy amerikai környezetben együtt dolgozni az arab világból, az afrikai vagy a kínai kultúrából származó kollégákkal. Ilyenkor általában nem tudjuk, hogy adott helyzetben hogyan kell(ene) viselkedni. A probléma megértését és kezelését nehezíti, hogy a rassz és a nemzeti identitás – más néven etnicitás – okozta problémák némileg eltérőek. Ennek részben az az oka, hogy míg a rassz egy velünk született biológiai örökség, ezzel szemben az etnicitás kulturális tulajdonságokkal egészíti ki ezt, amelyben a nyelv különösen fontos tényező.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Másrészt a szabad munkaerő-vándorlás és az erősödő migráció hatására a világ egyre nagyobb részén – így hazánkban is – egy-egy szervezeten belül is egyre inkább fel kell készülni az abból eredő kihívásra, hogy nő az eltérő rasszba tartozó és/vagy más-más etnicitású munkavállalók száma, aránya, sokfélesége.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az emberierőforrás-menedzsment gyakorlatában ez a szempont olyan területek újragondolását igényli, mint a toborzás–kiválasztás, a teljesítményértékelés, a javadalmazás–ösztönzés vagy a munkahelyi diszkrimináció. Bizonyos kutatási eredmények (Robbins–Judge, 2013) ugyanis azt mutatják, hogy a vezetők a felvételi eljárás, a teljesítményértékelés, előléptetés és fizetési emelések során hajlamosak előnyben részesíteni a velük azonos rasszba tartozókat. A formális tesztek, interjúk, illetve az ilyen céllal újragondolt kreatív munkahelyi eljárások bevezetésével az effajta diszkrimináció csökkenthető.
 
Megváltozott munkaképesség
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A világ népességének egy része – vagy születésétől kezdve, vagy később bekövetkezett okok, problémák miatt munkaképes korában vagy annak egy részében – társaihoz képest megváltozott munkaképességű. Az ő foglalkoztatásuk, szervezeten belüli elfogadásuk, integrációjuk sok országban élvez jogszabályokkal is támogatott prioritást.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Magyarországon és az Európai Unióban az egyenlő bánásmód követelménye rendelkezik arról, hogy senkit nem lehet diszkriminálni bizonyos tulajdonságai – például fogyatékossága, egészségi állapota – vagy valamely csoporthoz való tartozása miatt. Az Amerikai Egyesült Államokban az ADA (Americans with Disabilities) foglalja magában a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának követelményeit (Mathis–Jackson, 2011). Magyarországon a munkaadók rehabilitációs hozzájárulást kötelesek fizetni, ha az általuk foglalkoztatottak létszáma meghaladja a huszonöt főt, és közöttük a megváltozott munkaképességű személyek száma nem éri el a létszám 5 százalékát. A rehabilitációs hozzájárulás megfizetése azonban kiváltható megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásával.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Érdekli a megváltozott munkaképességű csoportok helyzete a magyar munkaerőpiacon?
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave