6.2.3. A fenti kérdések összefüggései – Néhány konkrét példa

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az előzőekben bemutatott értékelési módszerek természetesen nem feltétlenül külön-külön alkalmazandók. Elméletben szétválaszthatók és tipizálhatók, ám a gyakorlatban ezek a kérdések és módszerek keverednek, együtt, egymást kiegészítve használják őket. Például kvantitatív és kvalitatív típusú kérdések egyaránt szerepelnek a kitöltendő dokumentumban. Ahogy a jutalmazási és fejlesztési célú értékelő elbeszélgetéseket is gyakran egy időpontban folytatják le a vezetők – annak ellenére, hogy a szakirodalomban általában ennek különválasztása a javasolt eljárás.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alábbiakban bemutatunk egy lehetséges TÉR-ívet, amelyet mára már szinte mindenhol elektronikus rendszer keretei között kell kitöltenie az értékelőnek és az értékeltnek. Ebben is megjelennek MbO célkitűző elemek, reflektálás a korábban kitűzött célok elérésére, valamint önértékelést és vezetői értékelést is reprezentáló osztályozó skálák és magatartásformával jellemzett osztályozó skálák, amelyeket esszéjellegű rövid indoklás egészít ki. Ezenfelül fejlesztési és karriercélok megfogalmazása is látható benne.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

6.4. táblázat. Példa TÉR-értékelőlapra

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Forrás: a szerzők saját szerkesztése
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ki végzi a gyakorlatban a teljesítményértékelést? A HR-osztály vagy a vezető? A munkamegosztás egy lehetséges megjelenési formáját egy multinacionális cégnél végzett kutatásunk példáján keresztül mutatjuk be. A vállalat 480 ezer főt foglalkoztat világszerte, és elsősorban IT-szolgáltatásokat, felhőalapú és analitikus szolgáltatásokat nyújt ügyfelei számára. Jellemző rá az agilis működés. A cég középvezetőjével (people manager) készítettünk interjút arról, hogyan zajlik náluk a teljesítményértékelés. A szervezet globális jellege miatt a közvetlenül alá tartozó húsz beosztott három országból virtuális módon szerveződik egy csapatba. A vezető háromféle információra tud alapozni a teljesítményértékelés során:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • üzleti eredményesség: számokon, adatokon alapul, és amit mérnek, az a cégszintű sikertényezőkhöz kapcsolódik (KPI);
  • embereket illető kérdések: a munkatársak attitűdje a tanuláshoz és fejlődéshez, hiszen a vállalatnál kiemelt értékként tekintenek az ilyen hozzáállásra;
  • engagement: az adott cégnél ezzel az angol szóval jelölik az elköteleződéshez kapcsolódó kérdéseket, például hogy érzik magukat, mit lehet tenni a motivációjukért.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az üzleti eredményességhez kapcsolódó adatokat a HR-osztály szolgáltatja, amely nagyon precíz, úgynevezett központosított „scorecard” rendszert üzemeltet, és a teljesítményértékelés alapját adja. A másik két pont szubjektívebb kategória, a vezető meglátására van bízva, ugyanakkor a HR-részleg az elköteleződéshez is nyújt központi támogatást: negyedévente egy nagy kérdőíves felmérés keretében tájékozódnak a kollégák motivációs szintjéről, és erre építik az akcióterveket. Összességében a szervezetnél tapasztalható fluktuáció kedvezően alakul, hiszen a 20 százalékos piaci átlagnál alacsonyabb, csupán 13 százalékos. Mindebből az is következik, hogy a HR-osztály és a vezető egymásra utaltak a teljesítményértékelésben, hiszen a vezető számos adatot, információt a HR-osztálytól kap meg, ahol szisztematikusan gyűjtik és számszerűsítik a vállalati stratégiához kapcsolódó főbb mérőszámokat, indikátorokat, ezzel segítve a vezető objektív rálátását a munkatársak teljesítményére. Ugyanakkor az értékelést végző vezető számos olyan emberi tényezőt is figyelembe vehet, amely nehezen mérhető, és maga a vezető ad visszajelzést a kollégák munkájáról, amihez professzionális támogatást (supportot) nyújt a HR-osztály.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ugyanez a munkamegosztás látható az egyik nagy nemzetközi banknál, amelynek fiókhálózata van Magyarországon is, és szintén egy középvezetővel készítettünk interjút TÉR témában. A bankban a vezetőknek hetente ki kell tölteniük egy formanyomtatványt (rövid sablont), amelyhez üzletági támogatást is kapnak a HR-osztálytól. A rendelkezésre álló adatokból legyűjtik a számukra releváns információkat, és így készítik el a riportot a kollégák. A teljesítmény megítélésénél a négy legfőbb érték, amelyet figyelembe vesznek: szakmaiság, felelősségvállalás (mindenki felelős a tetteiért), csapatmunka és a változásra való készség. A bank teljesítményértékelésében 50 százalékos súllyal szerepel a vállalati kultúrát megjelenítő magatartásnak való megfelelés, azaz ugyanolyan súlyt képvisel, mint a számszaki adatok.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenti példákból is látható, hogy mind a hard, mind a szoft elemek fontosak a teljesítmény menedzselése során. Ehhez többféle eljárással és általában elektronikus formában lehet adatokat gyűjteni, amihez támogatást tud nyújtani a HR-osztály, illetve a témához szervesen kapcsolódó HR információs rendszerek (részletesebben lásd a 12. fejezetben) is megalapozzák, illetve támogatják a vezetői döntéseket, a teljesítménymenedzsmentet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A TM összefüggéseire is rávilágít a 6.3. ábra, amely azt mutatja be, hogy milyen következményei lehetnek a munkatársak teljesítményértékelésének. A TM alapján különböző kategóriákba lehet sorolni a kollégákat, ami megszabja a következő lépéseket, lehetséges akcióterveket. Ez érinti mind a képzési-fejlesztési, mind a javadalmazási kérdéseket, amelyekről a 7., 8. és 9. fejezetben részletesen írunk.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

6.3. ábra. Teljesítményminősítő mátrix
Forrás: Armstrong, 2014, 342
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave