Berzeviczy Klára

A német felvilágosodás és klasszika irodalma


Gottfried August Bürger (1747–1794)

1747. december 31-én született protestáns lelkipásztor fiaként a Halberstadt melletti Molmerswende-ben. 1764–1767 között teológiát tanult a Hallei Egyetemen, majd 1768-ban Göttingenbe ment bölcsészet- és jogtudományt hallgatni, innen származik ismeretsége a „Göttinger Hain” költőivel. 1771-től a Göttinger Musenalmanachban jelentette meg verseit, amely folyóiratnak 1778-tól 1794-ig szerkesztője is volt. 1784-től Göttingenben egyetemi magántanár, majd öt évvel később az esztétika professzora lett. 1786-ban jelent meg a Münchhausen báró kalandjai című műve. Bürger 1794. június 8-án halt meg tüdővészben.313

A német felvilágosodás és klasszika irodalma

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 236 0

Jelen munka elsősorban magyar szakos hallgatók számára készült azzal a céllal, hogy a német irodalomtörténet egyik fontos korszakáról áttekintést nyújtson a számukra, így nemcsak történelmi időhatárok, de terjedelmi korlátok is megszabták a lehetőségeket, így nem tér ki minden lírai műre, és a drámák közül is csak válogatást ad.

A XVIII. század a modern történettudomány szerint a változások korát jelenti, hiszen e század végét a régi európai társadalom szellemi, társadalmi és politikai rendjének krízise jellemzi. Az odáig vezető út azonban már a XVII. század végén elkezdődött. Ez az a korszak, amely elindítja a modern korhoz vezető folyamatokat. A XVIII. századot kettősség jellemzi: a múltból örökölt struktúrák és intézmények még állnak az egyik oldalon, de a másik oldalon a korszellem a változás irányába mutat, és az újkor igazi kezdetét jelzi. A XVIII. század második felében a német területeken olyan társadalmi viszonyok és intézmények alakultak ki, melyek az irodalmi életre a mai napig jelentős hatást gyakorolnak. Az átalakulás különféle folyamatait összefoglaló néven „felvilágosodás”-nak szokás nevezni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berzeviczy-a-nemet-felvilagosodas-es-klasszika-irodalma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave