Forró Orsolya

A magyar hangtan alapjai


Mennyire hosszú a hosszú?

Az időtartam alapvetően más jellegű tulajdonság, mint a magánhangzó-fonémák eddig tárgyalt minőségi jellemzői. Míg ugyanis egy zárt magánhangzót sohasem ejthetünk nyíltabban, mint egy középzártat, egy ajakréses magánhangzót nem ejthetünk kifejezettebb ajakkerekítéssel, mint egy labiálisat, egy elölképzett magánhangzót nem ejthetünk ott, ahol a hátulképzetteket, egy rövid magánhangzó-fonémát ejthetünk annyira hosszan, amennyire általában még a hosszúakat sem szoktuk. Ez történhet például, ha érzelmi hangsúlyt kap egy magánhangzó, pl. Miii?! vagy Naaa!!! A hosszú és rövid magánhangzó-fonémák időtartama közötti különbség tehát nem abszolút – egyértelműen meghatározható –, hanem relatív, egymáshoz viszonyítva értelmezhető.26 A rövid magánhangzók időtartamának átlaga alacsonyabb, mint a hosszúaké; a rövid magánhangzók tehát általában rövidebbek, mint a hosszúak. Viszont az egyes rövid (és hosszú) magánhangzó-fonémák aktuális időtartama tág határok között változik, és számos körülmény befolyásolja. Jól érzékelhető különbség van például a v[aː]r és a v[a]rhattatok, a k[eː]r és a k[e]rlelhetetlen szópárok fonológiailag hosszú magánhangzóinak időtartama között. Az /ɔ−aː/ és /ε−eː/ párok tagjai között lévő jelentős artikulációs különbség miatt megkülönböztetésük igen könnyű; ez az oka annak, hogy ezek időtartama a legváltozékonyabb a hosszú-rövid párok közül.

A magyar hangtan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 243 8

Ezt a jegyzetet elsősorban magyar BA és magyartanár szakos hallgatóknak szánjuk, bár számítunk gyakorló magyartanárok érdeklődésére is. A jegyzetben foglaltak alapját elsősorban a már általános iskolában is tanított magyar hangtani hagyomány képezi, azonban egyrészt jóval szélesebb anyagot ölel fel, másrészt sok tekintetben megkérdőjelezi ezt a hagyományt, mégpedig több okból és célból. Többet ad, hiszen a tanári munka alapjául szolgáló tankönyvekben szereplő tananyaghoz képest a tanárnak sokkal átfogóbb, alaposabb tudásra van szüksége ahhoz, hogy munkáját hatékonyan végezni tudja. És igyekszik felülírni a hagyományt, mivel az az utóbbi fél évszázadban megmerevedett, számos tekintetben teljesen idejétmúlttá vált nemcsak terminológiáját, de tartalmát, céljait, nyelvszemléletét illetően is.

A jegyzet remélhetőleg alkalmassá teszi a hallgatókat további hangtani tanulmányokra, azonban egyrészt az átlagos hallgatói igényeket követve, másrészt a magyar szakos képzés struktúráját szem előtt tartva megelégszünk a magyar nyelv legismertebb hangtani jelenségeinek bemutatásával, az elméleti háttér feltárását, valamint a jelenségek részletesebb, precízebb ismertetését pedig a (magyar szakos képzési struktúrából egyébként hiányzó) haladó hangtani kurzusokra bízzuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forro-a-magyar-hangtan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave