Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


Mai folyóirat – dinamikusabb közlési forma

Az igényes tudományos folyóiratok lektoráltak, ez azt jelenti, hogy a benyújtott kéziratokat a pályatársak, akik a szerzőhöz hasonlóan jártasak a témában vagy kiemelkedő szakértők, figyelmesen elolvassák és megírják a véleményüket. Megjelenésre vagy elutasításra javasolják a cikket; észrevételeket, javaslatokat tehetnek a szerzőnek, aki ezek alapján javításokat eszközöl a kéziraton. A véglegesített kézirat még átmegy a kiadói szerkesztőség kezén, majd végső formájában megjelenik a szaklap hasábjain. A lektorálási eljárást másképpen referenseket alkalmazó kiadási eljárásnak is szokták nevezni, illetve az ilyen szakfolyóiratot referáltnak, illetve lektoráltnak mondják (angolul: peer reviewed, refereed). A „referált” folyóirat a dokumentációban mást jelent: olyan folyóiratot értenek alatta, amelyiket referáló/indexelő szolgáltatás rendszeresen regisztrál. Például a Magyar Pszichológiai Szemle c. folyóirat olyan lektorált/referált kiadvány, amelyet a PsycInfo referáló/indexelő szolgáltatás indexel. A PsycInfo és a hasonló szolgáltatások rendszeresen feldolgozzák az újabb számok cikkeit, a cikkek rezüméit (a könyvtár- és információtudomány magyar szakzsargonjában referátumnak nevezik a tartalmi összefoglalót) és a keresésüket segítő egyéb kulcsszavakat is rögzítik.

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave