Márkus Attila, Czigler Balázs

Neurológia

Bővített, átdolg. kiadás


Szimplex parciális rohamok (tudatzavarral nem járó fokális rohamok)

A roham tünetei az epilepsziás góc helyétől függnek. A primer motoros kéreg egy részének izgalmakor az ellenoldali testfélen a kérgi reprezentációnak megfelelő izomban vagy izomcsoportban görcsök (clonusok) lépnek fel. Amennyiben a roham terjed a primer motoros kéreg területén, akkor az izmok reprezentációjának megfelelően terjednek a rángások is az ellenoldali testfélen. Jackson march-nak nevezik ezt a rohamtípust, amikor a tünetek végig „masíroznak” a mozgatókéreg mentén. Például az egyik ujj rángásával vagy gyengeségével induló roham végigterjed az egész felső végtagon, arcon. Egy adott izomcsoportra vonatkozó rángás hosszabb ideig is tarthat, akár napokig, és nem terjed tovább (Kozsevnyikov-szindróma). A premotoros, illetve a szupplementer motoros kéreg izgalmakor a szemek, esetleg a fej vagy az egész törzs az ellenoldalra fordul (ez az adverzív roham) vagy kialakulhat posturális roham, mely során az ellenoldali felső végtag félig hajlítva tónusosan felemelkedik, a fej és a szemek a kéz felé fordulnak („nézi a kezét"). A beszédelakadás „speech arrest” paradox módon, a gátló mezők izgalma miatt alakul ki. Előfordulnak olyan motoros rohamok is, amelyek intenzív motoros nyugtalansággal, mozgásviharral járnak (ez frontális epilepsziákra jellemző).

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 055 7

Tankönyvünk második, átdolgozott kiadása több mint egy évtized után jelenik meg. Bár maguk a neurológiai betegségek keveset változtak ez idő alatt, ismereteink róluk jelentősen gyarapodtak, ahogyan számos kórkép esetében a kezelési lehetőségek is. Amellett, hogy igyekszünk követni ezeket a változásokat, az új kiadással célunk még inkább megfelelni azon elvárásoknak, melyeket a könyv olvasóközönsége támaszt.

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de reményeink szerint a klinikai pszichológia – és persze a neurológia – iránt érdeklődők, illetve az érintett területeken dolgozó más szakemberek (klinikai pszichológusok, neuropszichológusok, gyógytornászok, logopédusok, ápolók), akár neurológiai betegekkel kapcsolatba kerülő orvosok is haszonnal forgathatják majd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-czigler-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave