Márkus Attila, Czigler Balázs

Neurológia

Bővített, átdolg. kiadás


Generalizált rohamok

Az absence roham vezető tünete a tudatzavar (a francia absence szó jelentése „távollét”). Jellemzően 5–20 másodpercig tart. A beteg hirtelen elréved, a beszéd és az akaratlagos mozgás hirtelen felfüggesztődik, a szemek mereven előre tekintenek, vagy a szemgolyók kissé felfelé fordulnak. A roham véget is hirtelen ér. Elmúltával zavartság nincsen, a beteg folytatja a megkezdett tevékenységét. Többnyire amnéziával jár, a beteg nem észleli a rohamot. A tónus nem változik, a betegek nem esnek el a roham alatt. Az absence rohamok mintegy 10%-a ilyen, csak tudatzavarral járó forma, a rohamok többségéhez motoros jelenségek is társulnak. Gyakoriak a myoclonusok (ld. alább), de megjelenhetnek automatizmusok (mint a komplex parciális rohamokban), illetve vegetatív tünetek is. Atípusos absence-nek nevezik a hosszabb ideig tartó rohamot, amely után nem azonnal tér vissza a tudat. A típusos absence-hoz viszonyítva itt gyakrabban alakulnak ki automatizmusok, tónusos jelenségek, illetve tónusvesztés (ld. alább).

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 055 7

Tankönyvünk második, átdolgozott kiadása több mint egy évtized után jelenik meg. Bár maguk a neurológiai betegségek keveset változtak ez idő alatt, ismereteink róluk jelentősen gyarapodtak, ahogyan számos kórkép esetében a kezelési lehetőségek is. Amellett, hogy igyekszünk követni ezeket a változásokat, az új kiadással célunk még inkább megfelelni azon elvárásoknak, melyeket a könyv olvasóközönsége támaszt.

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de reményeink szerint a klinikai pszichológia – és persze a neurológia – iránt érdeklődők, illetve az érintett területeken dolgozó más szakemberek (klinikai pszichológusok, neuropszichológusok, gyógytornászok, logopédusok, ápolók), akár neurológiai betegekkel kapcsolatba kerülő orvosok is haszonnal forgathatják majd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-czigler-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave