Csernák Gábor, Stépán Gábor

Rezgéstan


Giroszkópikus mátrix

Az időfüggő kényszerek nem minden esetben vezetnek ún. nem autonóm mozgásegyenletre, azaz olyanra, amelyben közvetlenül megjelenik változóként az idő. Egy ilyen esetre mutat példát a 3.22. ábra, melyen egy állandó ω szögsebességgel forgó merev lapra szerelt lengőrendszer látható. A lengőrendszer egy m tömegű pontszerű testből és két-két darab, k1, illetve k2 merevségű rugóból áll. A forgás szögsebessége adott, tehát a szöghelyzet kifejezhető φ=ωt alakban, ami egy időfüggő kényszerfeltétel.

Rezgéstan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 473 9

Ez a kiadvány elsősorban gépészmérnök hallgatóknak kíván segítséget nyújtani a rezgéstan alapvető összefüggéseinek és módszereinek ismertetésével. Az itt közölt tananyagot a BME Gépészmérnöki Karán alapképzésben oktatott Rezgéstan illetve az öt éves egyetemi képzésben oktatott Lengéstan tantárgyak tematikája, és a 2012-ben megjelent ''A műszaki rezgéstan alapjai'' című jegyzetünk alapján állítottuk össze. Jelentős mértékben kiegészítettük és átírtuk a korábban megfogalmazott szövegrészeket, mert abban - terjedelmi korlátok miatt - nem volt lehetőségünk minden részletkérdés tisztázására. Fontos különbség az is, hogy ebben a kötetben az angolszász szakirodalomban leginkább elfogadott jelöléseket alkalmazzuk.

A jegyzet írása során a gépészmérnöki gyakorlat számára legfontosabb témakörökre helyeztük a hangsúlyt. Bízunk abban, hogy mind a hallgatók, mind az esetleg érdeklődő szakemberek haszonnal forgatják a könyvet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rezgestan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave