Digitális hivatkozáskezelők

2024. 08. 01.

FacebookXPinterestLinkedIn

A tudományos kutatások törvényszerűen egymásra épülnek, így bármilyen új eredményt a legjobban úgy lehet kiemelni, ha a forrásokra megfelelő módon hivatkozunk. Ugyanakkor a különböző tudományterületeken más és más hivatkozási rendszerek alakultak ki, melyek gyakran tűnhetnek véletlenszerűnek, különösen, ha ismeretlen megoldásokkal kénytelen dolgozni a kutató, valójában mind azt a célt szolgálja, hogy strukturáltan adja át a vonatkozó publikáció megtalálásához szükséges információkat.

A hivatkozásokat sem hagyta érintetlenül a digitális fordulat. Ezt elsősorban két nagy területen lehet érzékelni: egyrészt a csak digitálisan elérhető tartalmaknál, ahol ki kellett találni a legmegfelelőbb megoldást, másrészt az újonnan megjelenő hivatkozáskezelőknél. Utóbbiak esetében nem pusztán az analóg cédulák elektronikus változatairól van szó, hiszen nemcsak a számunkra lényeges publikációk adatait lehet általuk tárolni, hanem a hivatkozási stílusok világában is segítenek eligazodni.

A három legnépszerűbb szolgáltatás a Zotero, a Mendeley, valamint az EndNote.
Mindháromnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, ezeket az alábbi táblázatban foglaltuk össze:

Zotero

EndNote

Mendeley

Ár

Ingyenes, nyílt forráskód

Egyszeri vásárlás vagy intézményi előfizetés

Ingyenes

Operációs rendszer

Mac, Windows, Linux

Mac és Windows

Mac, Windows, Linux

Szövegszerkesztő plug-inok

MS Word, Google Docs, LibreOffice

MS Word, LibreOffice

MS Word

Asztali alkalmazás

Igen

Igen

Igen

Hivatalos mobilalkalmazás

Igen

Igen

Nem (csak külső féltől)

Webalkalmazás

Igen, felhasználói fiók szükséges hozzá

Igen, felhasználói fiók szükséges hozzá

Igen, felhasználói fiók szükséges hozzá

Jegyzetelhető, tagelhető gyűjtemények

Igen

Igen

Igen

Megosztható hivatkozások, gyűjtemények

Igen

Igen

Igen

LaTeX/BibTex támogatás

Igen

Igen

Igen

Felhasználói közösség

Igen

Nincs

Igen

Fejlesztő

Nonprofit szervezet

Clarivate

Elsevier

Fejlesztői támogatás

Honlap, felhasználói fórumok

Honlap, telefonos támogatás

Honlap, felhasználói támogatás

Forrás: https://libguides.unm.edu/citation-managers

Mivel a Zotero a legkönnyebben hozzáférhető, a következőkben ennek a használatát mutatjuk be, végigkövetve, hogyan válhat hasznunkra a szakirodalom gyűjtésétől a publikáció elkészítéséig.
A hivatkozáskezelőket két okból érdemes használni: egyrészt lehetőséget teremtenek a szakirodalom rendszerezésére, másrészt pedig az elmentett publikációk adataiból képesek több száz hivatkozási stílusnak megfelelő hivatkozást készíteni. A Zotero esetében lehetőségünk van több különálló könyvtárat is létrehozni, valamint ezeken belül tagekkel láthatjuk el a dokumentumokat, melyekre a későbbiekben rá tudunk keresni.


A tageket a webkliensben a jobb sarokban tudjuk hozzárendelni a publikációkhoz.

A hivatkozások elkészítése előtt fel kell töltenünk a hivatkozni kívánt publikációk adatait. Ezt megtehetjük manuálisan, azaz az adatok begépelésével, vagy bekérhetjük az adatokat egy külső adatbázisból DOI- vagy ISBN-szám alapján. Ha pedig egy külső szolgáltatásból le tudtuk tölteni ezeket .bibtex vagy .ris fájlként, a fájl feltöltésével egyszerűen tudjuk bővíteni hivatkozásaink gyűjteményét.

Az alábbi lehetőségek közül választhatunk egy publikáció importálásakor.


Ezen azonosítók birtokában nem kell a manuális adatbevitellel bajlódni.

A hivatkozáskezelők igazi előnye azonban a hivatkozások készítésében mutatkozik meg. Ugyan van néhány nagy és ismert hivatkozási rendszer, mint az APA, a Chicago vagy a Harvard, minden tudományterület kialakította az adott területen legjobban használható formátumot, továbbá számos folyóirat is a saját hivatkozási rendszerének a használatát kéri. A Zotero, valamint a legtöbb hivatkozáskezelő rendszer szó szerint több ezer stílust ismer, és mindegyikben képes a kiválasztott publikáció hivatkozását elkészíteni mind a webes, mind az asztali alkalmazásban. Ezen felül azonban van lehetőség a Wordbe beépülő bővítmény telepítésére is, amely szintúgy képes minderre, annyi különbséggel, hogy nem kell a szövegszerkesztő mellett még egy alkalmazást megnyitnunk.

Amennyiben azonban olyan hivatkozási stílusra van szükségünk, amelyet a rendszer nem ismer, a legtöbb ilyet kérő folyóirat honlapjáról elérhető az általuk kért hivatkozási stílus CSL fájlban (Citation Style Language), melyet importálhatunk a Zoteróba, majd ugyanúgy használhatjuk, mint bármelyik más stílust.
Összességében tehát elmondható, hogy a hivatkozáskezelők nemcsak a hivatkozások legyártásában, hanem a tetszőlegesen széles szakirodalom áttekintésében és rendszerezésében is segítik a kutatót, hiszen olyan kényelmi szolgáltatásokat kínálnak, melyek jóval túlmutatnak a papíralapú megoldásokon.

Kategória:Digitáliák
Kivonat
fullscreenclose
printsave