Békés Balázs, Halász Zsolt

Forgalmi adók és a vámjogi szabályozás alapjai


Az Unión belüli termékértékesítések szabályai

Elsődleges kérdés a rendeltetés, illetőleg származási ország szerinti adózás megkülönböztetése. Rendkívül fontos kérdés volt a tagállamok közötti áruforgalom adóztatásának rendezése. A rendszer alapvető kritériuma, hogy az adóhalmozódást elkerüljék, azaz egy határon át történő termékértékesítést vagy a rendeltetési ország szabályai szerint adóztassák meg, vagy pedig az eredet országa szerint. A tagállamok határain átnyúló termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások vonatkozásában alapvetően az eredet szerinti adóztatás rendszerének kialakítása a célkitűzés, azonban az egyes tagállamokban alkalmazott eltérő adókulcsok ezt nagyban megnehezítették, mert minden beszerzést így az alacsony adókulcsú tagállamokba csoportosítottak volna a gazdálkodók. Az eredet szerinti adózás lényege, hogy a termékértékesítések eredetének országában keletkezik az adókötelezettség, azaz amennyiben egy francia vállalkozás egy német vállalkozás részére terméket értékesít, úgy ezt az ügyletet francia áfa terhelné. Ezt követően az így a tagállamok által generált adóbevételt az országok között részben a fogyasztásra is figyelemmel felosztották volna. Ennek a rendszernek a hátulütője, hogy a különböző országokban illetőséggel bíró vállalkozások között versenykülönbséget eredményez. Az eredeti példánál maradva, ha ugyanazt a terméket a német vevő részére egy francia, egy finn vagy egy svéd eladó értékesíti, akkor a francia 20%, a finn 24%, a svéd pedig 25% forgalmi adót tenne rá ugyanarra a termékre. Így feltételezve, hogy ugyanazt a terméket adja el mindhárom vállalkozás és ugyanannyiba kerül az előállításuk, a végső áruk mégis különböző lesz pusztán az adott államok eltérő adókulcsa miatt.

Forgalmi adók és a vámjogi szabályozás alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2021

Nyomtatott megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 594 005 9

A pénzügyi jog egyetemi szintű oktatása hagyományosan három nagy témakört fog át: az adójogot, a költségvetési jogot, valamint a pénzügyi és befektetési intézményrendszer szabályozásának témakörét. Az olvasó jelen kötettel egy pénzügyi jogi egyetemi tankönyvsorozat második kötetét tartja a kezében, amely bemutatja az áruk és szolgáltatások forgalmához kapcsolódó legfontosabb adózási szabályokat az általános forgalmi adó, a jövedéki adó, valamint a forgalmi típusú helyi adók tekintetében, továbbá kitér a vámjogi szabályozás alapjainak áttekintésére is.

A kötet szerzői a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Pénzügyi Jogi Tanszékének oktatói, akik immár két évtizedes tapasztalatot gyűjtöttek össze a pénzügyi jog oktatása terén, és elérkezettnek látták az időt, hogy oktatási és gyakorlati tapasztalataiknak legjobban megfelelő, és egyúttal hallgatóik felkészülését legjobban segítő tankönyvsorozatot indítsanak útjára. A pénzügyi jog oktatása során általános tapasztalat, hogy a téma terjedelme, összetettsége és részletessége különleges megközelítést tesz szükségessé. E különleges megközelítés azt jelenti, hogy nem célszerű az egyes témakörök minden egyes részelemét beemelni a tananyagba. Az oktatás célja sokkal inkább az, hogy a három nagy témakör, az adójog, a költségvetési jog és a pénzügyi és befektetési szabályozás alapvető elemei, fogalmai és belső rendszertani összefüggései kerüljenek a fókuszpontba és ezáltal a hallgatók megismerjék azon szabályozási struktúrák működését, amelynek részleteiben, gyakorlati munkájuk során már ők is kellő biztonsággal el tudnak igazodni.

Jelen kötet célja ennek megfelelően a forgalmi típusú adózás és vámjogi szabályozás rendszerének, alapfogalmainak, uniós és hazai szabályozási összefüggéseinek áttekintése a jogtudományi egyetemi szintű pénzügyi jogi oktatás igényei szerint. Ennek megfelelően a szerzőknek nem célja a szabályozás minden egyes részelemének bemutatása, hanem sokkal inkább egy alapos fogalom tisztázó és átfogó rendszertani elemző módszert követve, a tárgyalt témakörök egyes elemeinek működését és belső összefüggéseit szeretnék megismertetni az olvasókkal. A kötet elsődlegesen egyetemi tankönyvként való felhasználási céllal készült, amelyben a szerzők azonban nem pusztán a hazai szabályozás bemutatására törekedtek, hanem hangsúlyosan kitértek az európai uniós szabályozásra, illetve a hazai és uniós bírósági gyakorlatra is.

A kötet azok számára is hasznos szakkönyvként használható, akik egyetemi tanulmányaik befejezését követően is adójoggal kívánnak foglalkozni, akár adóhatósági, akár más jogalkalmazói területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bekes-halasz-forgalmi-adok-es-a-vamjogi-szabalyozas-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave