Békés Balázs, Halász Zsolt

Forgalmi adók és a vámjogi szabályozás alapjai


Az adó fizetésére kötelezett személyek

Főszabályként az általános forgalmi adót annak az adóalanynak kell megfizetnie a költségvetés részére, aki a termékértékesítést, illetőleg a szolgáltatásnyújtást teljesítette. A termékértékesítést és szolgáltatásnyújtást kiváltó tényállások sokszínűsége értelemszerűen speciális szabályokat eredményez az adófizetésre kötelezett személyek között is. Így, amennyiben egy szolgáltatást egy olyan harmadik országbeli vagy más tagországbeli adóalany teljesíti, amely belföldön székhellyel vagy telephellyel nem rendelkezik, akkor egy úgynevezett fordított adózás lép be meghatározott szolgáltatások esetében. Ilyen esetekben adó fizetésére a belföldi megrendelő adóalany kötelezett. Hasonlóképpen a terméket beszerző belföldi adóalany köteles az adófizetésre, ha Magyarországon nem letelepedett adóalanytól összeszerelés tárgyául szolgáló eszközt vagy gáz-, illetve villamos energiát szerez be. Az adókikerülések visszaszorítása, illetőleg bizonyos esetekben a körbetartozások elkerülése érdekében a belföldi adóalanyok közötti ügyletek is fordított adózás alá eshetnek. Ilyenek például az építőiparban jellemzően előforduló ügyletek, az ingatlan értékesítése, a hulladékértékesítés, bizonyos mezőgazdasági termékek, továbbá ugyancsak a fordított adózás alkalmazandó, ha az értékesítő fél felszámolási eljárás alatt áll. Termék importálásakor az adót az importálónak kell megfizetni, saját rezsis beruházásnál az áfa megfizetésére a beruházó kötelezett. Ingyenes termékértékesítésnél és szolgáltatásnyújtásnál jellemzően a tevékenységet végző kötelezett az adófizetésre. Unión belülről történő termékbeszerzés esetén az adót a terméket beszerző adóalany fizeti néhány speciális esetet kivéve.

Forgalmi adók és a vámjogi szabályozás alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2021

Nyomtatott megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 594 005 9

A pénzügyi jog egyetemi szintű oktatása hagyományosan három nagy témakört fog át: az adójogot, a költségvetési jogot, valamint a pénzügyi és befektetési intézményrendszer szabályozásának témakörét. Az olvasó jelen kötettel egy pénzügyi jogi egyetemi tankönyvsorozat második kötetét tartja a kezében, amely bemutatja az áruk és szolgáltatások forgalmához kapcsolódó legfontosabb adózási szabályokat az általános forgalmi adó, a jövedéki adó, valamint a forgalmi típusú helyi adók tekintetében, továbbá kitér a vámjogi szabályozás alapjainak áttekintésére is.

A kötet szerzői a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Pénzügyi Jogi Tanszékének oktatói, akik immár két évtizedes tapasztalatot gyűjtöttek össze a pénzügyi jog oktatása terén, és elérkezettnek látták az időt, hogy oktatási és gyakorlati tapasztalataiknak legjobban megfelelő, és egyúttal hallgatóik felkészülését legjobban segítő tankönyvsorozatot indítsanak útjára. A pénzügyi jog oktatása során általános tapasztalat, hogy a téma terjedelme, összetettsége és részletessége különleges megközelítést tesz szükségessé. E különleges megközelítés azt jelenti, hogy nem célszerű az egyes témakörök minden egyes részelemét beemelni a tananyagba. Az oktatás célja sokkal inkább az, hogy a három nagy témakör, az adójog, a költségvetési jog és a pénzügyi és befektetési szabályozás alapvető elemei, fogalmai és belső rendszertani összefüggései kerüljenek a fókuszpontba és ezáltal a hallgatók megismerjék azon szabályozási struktúrák működését, amelynek részleteiben, gyakorlati munkájuk során már ők is kellő biztonsággal el tudnak igazodni.

Jelen kötet célja ennek megfelelően a forgalmi típusú adózás és vámjogi szabályozás rendszerének, alapfogalmainak, uniós és hazai szabályozási összefüggéseinek áttekintése a jogtudományi egyetemi szintű pénzügyi jogi oktatás igényei szerint. Ennek megfelelően a szerzőknek nem célja a szabályozás minden egyes részelemének bemutatása, hanem sokkal inkább egy alapos fogalom tisztázó és átfogó rendszertani elemző módszert követve, a tárgyalt témakörök egyes elemeinek működését és belső összefüggéseit szeretnék megismertetni az olvasókkal. A kötet elsődlegesen egyetemi tankönyvként való felhasználási céllal készült, amelyben a szerzők azonban nem pusztán a hazai szabályozás bemutatására törekedtek, hanem hangsúlyosan kitértek az európai uniós szabályozásra, illetve a hazai és uniós bírósági gyakorlatra is.

A kötet azok számára is hasznos szakkönyvként használható, akik egyetemi tanulmányaik befejezését követően is adójoggal kívánnak foglalkozni, akár adóhatósági, akár más jogalkalmazói területen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bekes-halasz-forgalmi-adok-es-a-vamjogi-szabalyozas-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave