Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


Az egyezmény alkalmazása

Az EB-nek az egyezmény rendelkezéseinek értelmezése tekintetében – mivel az nem része az uniós joganyagnak – nincs hatásköre. Ez adott esetben komoly gondot okozhat, lévén az egyezmény 3. cikkének (2) bekezdése az egyezmény által használt egyes fogalmak értelmezésére – amennyiben a körülményekből más nem következik – az érintett tagállamok között fennálló kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményeket jelöli meg, és a tagállamok nem mindegyike kötött a többi tagállammal ilyen egyezményt. A helyzetet bonyolíthatja, hogy az egyezmények nem minden esetben adják meg a választ az egyes fogalmak értelmezésére, illetve gyakran hivatkoznak a nemzeti jogszabályokra. A fogalmak tisztázásának igényére példaként említendő, hogy míg az illetékes hatóság fogalma az egyezmény 3. cikk (1) bekezdése alapján tagállamonként meghatározott, a vállalkozás fogalmának meghatározására nem került sor (tegyük hozzá, az OECD Modellegyezményben sem). Mindebből az következik, hogy az egyezményben használt fogalmak meghatározásában a nemzeti szabályoknak van döntő szerepe. Tekintettel arra, hogy ez elméletileg jelenleg 27 különböző értelmezést jelentene – nem beszélve az arbitrációs bizottság tagjainak esetleges egyedi értelmezéséről –, a Tanács két magatartási kódexet (Code of Conduct) fogadott el az egyezmény szabályainak egységes alkalmazására (lásd lentebb a 6.4.6. pontot).

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave