Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


Jövedéki adatbázis

A rendelet IV. fejezete rendelkezik a jövedéki adatbázisról és nyilvántartásról, az itt tárolt információkhoz való hozzáférésről, illetve az adatmegőrzés kérdéséről. Így a 19. cikkben meghatározott jövedéki adatbázis az átdolgozott (recast) horizontális jövedéki irányelv [korábbi változat: 2008/118/EK tanácsi irányelv, átdolgozott változat: (EU) 2020/262 tanácsi irányelv, HL L 58/4., 2020. február 27.] által meghatározott adóraktár-engedélyeseket, bejegyzett feladókat és kereskedőket, illetve címzetteket és adóraktárakat tartja nyilván. Ezekkel kapcsolatban tartalmazza többek között a gazdasági szereplő nevét, címét, illetve telephelyét, egyedi jövedéki azonosító számát, továbbá a jövedéki terméknek a többször módosított 684/2009/EK bizottsági rendeletben (HL L 197/24., 2009. július 29.) meghatározott kódlista szerinti kódját. Az adatbázis teljességéről, pontosságáról és naprakészségéről a jövedéki kapcsolattartó hivatal vagy kapcsolattartó szerve gondoskodik, és bármilyen jellegű változásról a megfelelő időben tájékoztatja a Bizottságot. A Bizottság működteti ugyanis azt a központi nyilvántartást, amelynek segítségével az adófelfüggesztéses termékmozgásra vonatkozó automatikus információcserére sor kerül.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave