Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


A hozzáadottérték-adót érintő együttműködési rendelet

A Tanács 2010. október 7-én fogadta el a rendeletet, amely a héára vonatkozó közigazgatási együttműködés és csalás elleni küzdelem alapszabálya az Európai Unióban (904/2010/EU tanácsi rendelet, HL L 268/1., 2010. október 12.). A rendelet a korábban hatályos 1798/2003/EK tanácsi rendelet átdolgozásaként – továbbra is az EUSz. 113. cikke (EKSz. 93. cikke) alapján – hatékonyabb működést célzó szabályokat tartalmaz az Unión belüli héa-csalás és az eltérő tagállamban levő adóalanyok közötti héa-ügyletek adóztatása tekintetében. E szabályokon keresztül az uniós jogalkotó meghatározza azokat az eseteket, amelyekben a tagállamok nem tagadhatják meg a héa-információcserére irányuló kérelemre adandó választ, illetve közigazgatási eljárást, vizsgálatot. Részletezi a spontán héa-információcsere, illetve a visszajelzés (feedback) eseteit. A rendelet azt is meghatározza, hogy a tagállamok mely esetekben kötelesek dönteni, illetve mely esetekben dönthetnek a többoldalú ellenőrzések lebonyolításáról. Végül a rendelet pontos célokat határoz meg az információcsere adatbázis-rendszerének működéséről és hozzáférhetőségéről.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave