Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


A MAC előzményei

A nemzetközi adóügyi együttműködésre hosszú évtizedeken keresztül a kettős adóztatás elkerüléséről szóló bilaterális egyezmények keretein belül került sor. Az első széles körű adóügyi együttműködést lehetővé tevő multilaterális egyezményt 1972-ben írták alá Európa északi államai (Északi egyezmény). Az adóügyi kölcsönös segítségnyújtásról szóló Északi Multilaterális Egyezmény alapján az információcserén kívül adóbehajtási jogsegélyre, valamint adóügyi dokumentumok (így akár adóbevallások) átadására is lehetőség nyílt. Az egyezmény aláírói Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország képviselői voltak.1 Ezzel párhuzamosan a nemzetközi szervezetek egyre jelentősebb hangsúlyt helyeztek az adóügyi együttműködés kereteinek kialakítására. Az OECD Adóügyi Bizottsága az Európa Tanács égisze alatt az Északi egyezmény mintájára készítette az első tervezetet az adóügyi együttműködést szabályozó multilaterális egyezményről. Az egyezmény végleges formájában 1988. január 25-én nyílt meg aláírásra az Európa Tanács és az OECD tagállamai számára. Az egyezmény első aláíróival együtt (Egyesült Államok, Finnország, Svédország, Norvégia, Dánia) 2022-ig több mint 144 ország és joghatóság írta alá az egyezményt, amely az első öt tagállam ratifikációja utáni negyedik hónap első napján, 1995. április 1-jén lépett hatályba.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave