Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


Az adózói jogok védelmének indoka

A nemzetközi adókikerülés elleni fellépés – és így az azt segítő adóügyi együttműködés – nem jelenthet az állami, adóhatósági szervezet oldaláról sorra kerülő egyoldalú, önkényes tevékenységet. Mivel a nemzetközi adóügyi együttműködés során az érintett országok hatóságai között személyes és titokvédelem alá eső egyéb adatok átadására kerül sor, megfelelő anyagi jogi és eljárásjogi biztosítékok szükségesek az adózói jogok védelmére. Ennek ellenére elmondható, hogy az adózói jogok védelme, így az együttműködés során átadott adatok biztonsága nincs garanciális szabályokhoz kötve, és az adózói jogvédelem helyzete nem rendezett. Hatékony szankciórendszer sem érvényesül az adózó törvényes érdekeinek sérelme esetén. Az adózói jogok érvényesítésére jelenleg elsősorban a nemzeti jogszabályok keretein belül kerül sor, mely szabályok a nemzetközi adóügyi együttműködés során nem érvényesülnek automatikusan, és államonként jelentős eltéréseket mutatnak.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave