Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


Titokvédelmi szabályok

A 2.2.3. pontban jelzett e) és f) pontok alapján a megkeresés teljesítésének megtagadási okai között a személyes adatok védelmére történő hivatkozás kiemelt jelentőségűnek tekinthető. Mind a két érintett joghatósággal kötött egyezmény rögzíti, hogy az információcsere nem terjed ki az ügyvédi titkot érintő, vagy olyan információk átadására, amelyek szakmai, üzleti, ipari, kereskedelmi vagy foglalkozási titkot vagy szakmai eljárást fedne fel. A Guernsey-vel kötött egyezmény jellegzetessége, hogy az egyezményhez fűzött jegyzőkönyv 1. pontja meghatározza az ügyvédi titok fogalmát,1 és az egyezményben részes országra utalással kijelöli az adózói jogvédelem szabályainak forrását. A Jersey-vel kötött megállapodás ilyen meghatározást nem tartalmaz, de az adóegyezmények jogértelmezési gyakorlatából az következik, hogy külön szerződéses megállapodás hiányában az azonos eredményre vezető nemzeti, belső jogi értelmezés az irányadó.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave