Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


Az adótitok a nemzetközi adóügyi együttműködés belső szabályozásában

A hazai adat- és titokvédelem nemzetközi adóügyi együttműködés során való érvényesülésének szabályait az Aktv. teremti meg, amikor a 43. § (1) bekezdésében rögzíti, hogy a nemzetközi adóegyezmények szerinti együttműködés során a magyar illetékes hatóság, valamint az illetékes hatóság feladatait jogszabályi vagy egyéb kijelölés alapján ellátó hatóság (illetékes hatóság) által közölt, továbbított vagy szerzett információ adótitoknak minősül. Ezen általános rendelkezés mellett az Aktv. az egyes adóügyi együttműködési szabályok alkalmazása kapcsán szintén számos alkalommal tartalmazza az adótitokra való hivatkozást, tehát fokozott hangsúlyt helyez az adózói adatok védelmére. Ez kettős szabályozási védelmet jelent, hiszen az Aktv. 2. §-ának (1) bekezdése alapján az Aktv.-ben nem szabályozott eljárásjogi kérdésekben többek között az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (a továbbiakban: Art.) rendelkezéseit is alkalmazni kell, ami értelemszerűen az Art. adótitok-szabályozásának alkalmazását is jelenti.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave