Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


A magyar állami adó- és vámhatóság uniós tagsággal összefüggő feladatai

Az Aktv. megkeresett, illetve megkereső hatóságként a kapcsolattartó közigazgatási szervet, mint az állami adóhatóság kormányrendeletben kijelölt szervét nevezi meg. Ez a szerv jelenleg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) Központi Irányításán belül az Ellenőrzési főosztály önálló szervezeti egységeként működő Központi Kapcsolattartó Iroda (a továbbiakban: KKI), amely felelős a héa-együttműködési rendelet alapján megvalósuló együttműködésért, valamint a jogsegély-irányelv hatáskörrel rendelkező hatóságaként is eljár. A KKI az általános forgalmi adót érintően a 904/2010/EU tanácsi rendelet és annak végrehajtási szabályai alapján jár el. A KKI ügyköre ugyanakkor nem terjed ki a jövedéki, valamint a behajtási együttműködés keretében történő megkeresésekre. A jövedéki megkeresések a NAV Központi Irányításán belül a Jövedéki Főosztály szervezeti egysége, a Jövedéki Adóztatási és Bevételi Osztály ügykörébe tartoznak. A behajtási megkeresések teljesítéséért felelős kapcsolattartó szerv a szintén a NAV Központi Irányításon belül található Felszámolási és Végrehajtási Főosztály Felszámolási és Monitoring Osztálya.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave