Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


A GF és a sztenderd alkalmazásának ellenőrzésére vonatkozó vizsgálatok kezdete

Az adóügyi együttműködés kereteinek bővülésében jelentős szerepet játszott a 2009-ben átalakított GF (lásd e fejezet 2. pontját), amely 2010-ben indította el az ún. Peer Review vizsgálatokat. A vizsgálatok célja, hogy összehasonlító elemzések révén megállapítsa a részt vevő országok világ-sztenderdben megfogalmazott adóátláthatósági és információcsere követelményeknek való megfelelését. A sztenderd a kérelemre történő adóügyi információcserét követeli meg valamennyi adóügyben, tekintet nélkül az esetleges nemzeti érdekre vagy banktitok-szabályozásra. A sztenderd az információk bizalmas kezelését is előírja. A GF által alkalmazott sztenderdet az OECD tagállamai a nem-OECD-államokkal együttműködésben dolgozták ki; a sztenderdet a G20 pénzügyminiszterei a 2004-es berlini találkozón, az ENSZ Nemzetközi Adóügyi Együttműködési Szakértői Bizottsága a 2008-as októberi találkozón fogadta el.1

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave