Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


Az Európai Bizottság

A Bizottság az EUSz. 17. cikke alapján az Unió döntés-előkészítő, javaslattevő szerve, amely egyúttal képviseleti, ellenőrző és bizonyos esetekben döntéshozó, végrehajtó feladatokat is ellát. A Bizottság elnevezés vonatkozhat egyrészt a 27 tagú biztosi testületre, illetve az intézmény egészére (ideértve a biztosokat és az általuk felügyelt kb. 30 ezer fős apparátust). A Bizottság az alapító szerződések „őreként” tevékenységével az Unió egészét szolgálja. Ezért szokás – a Tanáccsal szemben – szupranacionális szervként meghatározni. Ugyanakkor a Bizottság a kormányokhoz hasonló intézmény, mivel élén egy testület áll, amely a feladatokat tagjai között a szakterületek alapján osztja fel. A Bizottság székhelye – a Tanácshoz hasonlóan – Brüsszel, itt dolgozik az apparátus túlnyomó része. A Bizottság számos hivatalnoka dolgozik ugyanakkor Luxemburgban, illetve egyéb tagállamokban, vagy az Unión kívüli országokban.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave