Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


Nemzeti adójog, nemzetközi adójog, kettős adóztatás

A nemzetközi adóügyi együttműködés során az államok adóinformációkat osztanak meg más államokkal olyan esetekben, amikor az adójogviszonyban külföldi elemek is érvényesülnek. E kiadvány témája szempontjából kiemelt jelentősége van tehát a nemzeti és a nemzetközi adójog meghatározásának, egymáshoz való viszonyuk tisztázásának. Egy ország adóztatási felségjoga a belső pénzügyi szuverenitáson nyugszik. A belső pénzügyi szuverenitás olyan nemzetközi közjogi alapelv, amely szerint minden államnak joga van saját jogrendszere meghatározására és alakítására. E pénzügyi szuverenitás szerves része az adóztatási felségjog, amely az adóbevételeken keresztül az állami szükségletek pénzügyi fedezetének kielégítését szolgálja. Ugyanakkor a kereskedelem nemzetközi jellegűvé válása olyan jogviszonyokat eredményezett, amelyek nem maradtak meg a nemzeti közigazgatási határokon belül, hanem azokat átlépve több jogrendszer területére merészkedtek be, több ország adóztatási felségjogát érintették. Így egy adott nemzetközi ügyletre több állam adótörvényei is alkalmazhatóvá váltak, ami a kettős adóztatás, az aluladóztatás, illetve a nem-adóztatás jelenségének kialakulásához vezetett.1

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave