Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


Titokvédelem, banktitok, adózói jogok

Az együttműködés során szerzett információ a DAC 16. cikke alapján adótitoknak minősül, melyet a megkereső tagállam saját belső szabályainak megfelelően bizalmasan köteles kezelni. Az információk felhasználására az irányelv a hatálya alá tartozó adók, a hozzáadottérték-adó (áfa) és egyéb közvetett adók megállapításához és végrehajtásához egyaránt lehetőséget ad. Az információt nyújtó tagállami hatáskörrel rendelkező hatóság engedélyével a kapott információk és dokumentumok más célokra is felhasználhatók. Erre vonatkozóan akkor lehet engedélyt adni, ha az információt az azt közlő hatáskörrel rendelkező hatóság tagállamában hasonló célokra lehet felhasználni. A tagállam hatáskörrel rendelkező hatósága továbbíthatja a többi tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságának azoknak a céloknak a listáját, amelyekre az információk a nemzeti joggal összhangban felhasználhatók. A megkereső hatóság a kapott információkat az azokat átadó tagállam által felsorolt bármely célra a fenti engedély nélkül is felhasználhatja.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave