Pajor Andrea, Szabó Andrea (szerk.)

Az adó- és vámhatósági ellenőrzések komplex rendszere


A belső ellenőrzés helye a közigazgatási ellenőrzések rendszerében

Lapsánszky1 szerint a közigazgatási ellenőrzés sokkal tágabb fogalmi keretet jelent, mint a hatósági ellenőrzés. A hatósági ellenőrzés ugyanis egy elkülönült, de jól körülhatárolható területe a közigazgatás ellenőrzési tevékenységének. Értelmezésében a közigazgatási ellenőrzés szorosan kapcsolódik a közigazgatási funkciók gyakorlásához, a törvényességhez, a jogérvényesítéshez, de emellett információszerzést, a tények feltárását, a tevékenység, a működés hatékonyságának, eredményességének, célszerűségének vizsgálatát és értékelését is jelenti. A közigazgatási ellenőrzések – az eszközrendszerre, az alanyi körre, illetve az ellenőrzés céljaira figyelemmel – megvalósulhatnak hatósági felügyelet, továbbá hierarchikus irányítás formájában, a vezetéshez, illetve a szervezetek közötti felügyelethez (törvényességi, illetve a hatósági tevékenység és eljárás feletti felügyelet) kötődve. Ezen csoportosítást tekintve és jelen fejezet tárgykörét figyelembe véve azt fontos hangsúlyoznunk, hogy a hatósági ellenőrzés hatósági felügyelet keretében végzett közigazgatási ellenőrzés, míg a belső ellenőrzés egy adott közigazgatási szerven belül megvalósuló tevékenység, a vezetés2 jogintézményéhez kapcsolódó közigazgatási ellenőrzés. Ennek megfelelően a belső ellenőrzés – szemben a hatósági ellenőrzéssel – eredményességi, hatékonysági, célszerűségi szempontokra is irányulhat, jellemzően a közigazgatási jogi szabályozás tárgykörén kívül esik,3 és nem tartozik az Ákr.4 hatálya alá sem.

Az adó- és vámhatósági ellenőrzések komplex rendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 055 4

A pénzügyi jog hagyományosan három fő területet fog át: az adójogot, az államháztartás jogát (költségvetési jogot), valamint a pénz- és tőkepiac jogát. Ezen belül – nézetünk szerint – az adójog önálló diszciplínaként is megállja a helyét, tekintve, hogy az állam költségvetési bevételeinek több mint 80%-át a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mint állami adó- és vámhatóság szedi be, és ezt a hatósági munkát széles körű anyagi jogi és eljárásjogi norma szabályozza.

Az adóbeszedésben az önkéntes jogkövetés működésén túl jelentős szereppel bír az adóhatóság ellenőrzési tevékenysége. A NAV ellenőrzési tevékenységében számos olyan terület van, amely egyéb közigazgatási hatósági területekkel is összefonódásban áll, és az állampolgárok, gazdálkodó szervezetek széles körét érinti. Gondoljunk itt a klasszikus adóellenőrzéseken túl a fémkereskedelmi ellen őrzésekre, az EKÁER ellenőrzésekre, a jövedéki ellenőrzésekre, a vámellenőrzésekre, a NAV hatáskörébe tartozó szabálysértések ellenőrzésére, az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból származó egyes támogatások ellenőrzésére. Ezt a rendkívül széles és szerteágazó, egymástól sok tekintetben elkülönülő, de mégis több szálon egymáshoz kapcsolódó ellenőrzési munkát mutatja be a kiadvány.

Célja, hogy átfogó tájékoztatást nyújtson a NAV komplex ellenőrzési tevékenységéről, összefoglalja és érthetővé tegye az állami adó- és vámhatóság ellenőrzési tevékenységét meghatározó jogi szabályozást.

A kötet tartalma elősegíti a Nemzeti Közszolgálati Egyetem képzésén belül a vám- és pénzügyőr hallgatók, valamint a közigazgatás-szervező alapszak adóigazgatási szakirányán tanuló hallgatók számára az adó- és vámhatósági ellenőrzés komplex rendszerének megértését, továbbá elősegíti az adózók (magánszemélyek és gazdálkodó szervezetek) és az adózókat képviselő adótanácsadók, könyvvizsgálók, ügyvédek számára a NAV által végzett ellenőrzések és az azokat szabályozó jogi normák szövevényében történő eligazodást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pajor-szabo-az-ado-es-vamhatosagi-ellenorzesek-komplex-rendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave