Bevezetés a Stata használatába - Feladatgyűjtemény
Egyetemi jegyzet
5. Feladatok a Reprodukálhatóság és nyomonkövethetőség témakörhöz
- Mi a .do fájl? Miért használjuk?
- Mi a .log fájl? Milyen esetekben lehet rá szükségünk?
- Mely három módszert ismerjük a kommentelésre a .do fájlon belül?
- A makróknak milyen fajtáik vannak? Mi a különbség köztük?
- Sorolja fel a ciklusok fajtáit!
- Mihez tudunk labelt rendelni a Statában?
- A feladata két .do fájl elkészítése lesz. Mindkettő esetében kezdje a szokásos formai kritériumokkal: jegyzetként írja fel a nevét, a készítés dátumát, valamint röviden azt, hogy mit csinál a fájl!Az első .do fájlban törölje a memóriát, kapcsolja ki a „more” funkciót, és indítson el egy .log fájlt, mylogfile néven! Mentse el a .do fájlt!A második .do fájlban hívja be az előbb elkészített .do fájlt! Ezután töltse be a Stata beépített adatbázisai közül a uslifeexp elnevezésűt, majd mentse el egy választott néven a saját mappájába, és innen hívja be újra! (Gyakorlati jó tanács: adatbázist ne írjon felül, inkább mentse el más néven, gyakran szükség lehet arra, hogy újra elővegyük az eredeti adatbázist.1 )Írjon ehhez az elmentett adatbázishoz egy adatbázisra vonatkozó note-ot „My modified uslifeexp dataset” szöveggel, amely a következő betöltéskor megjelenik.A le_wmale, le_wfemale, le_bmale és le_bfemale változókra makrók és ciklus(ok) használatával futtassa le a sum, det parancsot!Ezután fussa át a kódot, és kommenteljen minden fontosabb kódtömb elé, írja le tömören, mit csinálnak a sorok!Végül tesztelje a második .do fájlját, hogy valóban lefut-e hiba nélkül, és a várt eredményt adja-e, majd mentse el ezt is a saját mappájába! Végül keresse meg a korábban létrehozott .log fájlt, nyissa meg, és vizsgálja meg a tartalmát, nézze át, mit és hogyan ment, miben segítheti későbbi munkáját!
- Írjon egy programot, amely egy year nevű változóból év-dummykat generál (ne a szokásos tabulate paranccsal) úgy, hogy a kód elég általános legyen ahhoz, hogy mindenféle változtatás nélkül különböző számú éveket tartalmazó adatbázisokra is alkalmazni lehessen!
- Hozzon létre egy .do fájlt, amely a következőket csinálja:
- Tartalmazza kommentként az Ön nevét, a létrehozás dátumát és egy rövid (néhány mondatos) leírást (amelyet majd a .do fájl megírása után hoz létre), hogy mi történik a .do fájlban.
- Beállítja alapértelmezett könyvtárnak az Ön meghajtóján létrehozott „Stata_munka” nevű mappát.
- Törli a memóriában lévő információkat.
- Indít egy .log fájlt „gdp_per_fo” néven. Ha volt már korábban ilyen nevű .log fájl, akkor azt felül kell írnia!
- Megnyitja a bevstata_gdppercap.xls fájl Stata_data1 nevű fülét.
- Prezentál egy részletes deskriptív statisztikát tartalmazó outputot minden évre.
- Tartalmaz egy kereszttáblát, amely minden év adatát a következő év adatával veti össze. A következő országokra kérje a táblákat: Németország, Csehország, Lengyelország, Ausztria, Horvátország.
- Állítsa elő a g) feladat tábláit, de egymásba ágyazott ciklusok használatával.
- Adja hozzá adatbázishoz a következő kommentet: „GDP/fő adatok, forrás: Világbank.”
- A 2005 utáni évek adataihoz hozzárendeli a következő kommentet: „Ez a X. év GDP/fő adata.” (Az X helyére értelemszerűen az adott év kerül.)
- Kikeresi a 2000-es év legmagasabb, csak országokra vonatkozó GDP-adatát, és ezt egy makróba menti, majd a makrót felhasználva megszámolja, hogy 2010-ben hány országban volt alacsonyabb az imént definiált értéknél az egy főre eső GDP.
- Minden évre megszámolja, hogy hány országban volt az adott évi GDP/fő alacsonyabb, mint a két évvel későbbi.
- Készítsen egy .do fájlt, amely elsőként behívja az auto.dta fájlt! Ezután számolja ki a price, mpg, rep78, weight, length változókra a külföldi és belföldi autók közötti normalizált különbségeket (ennek képlete: ! Használjon ciklust és makrót, futtatás közben az output ablakban a számítások azonban ne jelenjenek meg, csak a következő: szöveg mind az öt változóra az eredményekkel: „A … változó esetén a normalizált különbség: …”!
- Készítsen egy .do fájlt, amely behívja a feladatgyűjtemény adatbázisai közül a bevstata_fogyar_hun.xls fájl Stata_data munkalapját, megtartja csak az ev és total változókat, és létrehoz egy deflator (2014-re kumulált fogyasztói árindex) változót, amelynek segítségével 2014-re reálosítható bármilyen nominális változó. Használjon ciklust! A művelet folyamán létrehozott segédváltozókat a .do fájl végén távolítsa el!
Tartalomjegyzék
- Bevezetés a Stata használatába Feladatgyűjtemény
- Impresszum
- 1. Előszó
- 2. Feladatok az Első lépések, alapok témakörhöz
- 3. Feladatok az Adatok importálása, adatok elrendezése és fajtái témakörhöz
- 4. Feladatok az Adatbázisok és változók jellemzése témakörhöz
- 5. Feladatok a Reprodukálhatóság és nyomonkövethetőség témakörhöz
- 6. Feladatok az Adatbázis-manipuláció témakörhöz
- 7. Feladatok a Több adatbázist igénylő műveletek témakörhöz
- 8. Feladatok az Adatbázis-specifikus parancsok témakörhöz
- 9. Feladatok a Becslési eljárások témakörhöz
- 10. Feladatok a Postestimation parancsok témakörhöz
- 11. Feladatok a Vizuális megjelenítés témakörhöz
- 12. Összefoglaló feladatok
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Online megjelenés éve: 2017
ISBN: 978 963 454 019 9
Hivatkozás: https://mersz.hu/teglas-tokes-bevezetes-a-stata-hasznalataba-feladatgyujtemeny//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero