Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


A keynesi közgazdaságtan kritikája

A monetarizmus vizsgálata után az tűnik helyénvalónak, hogy a keynesi elmélet kritikai elemzésébe kezdjünk. Két okból választottuk ezt a megközelítést. Először is: a „keynesi forradalom” azután tört ki, hogy a régi neoklasszikus monetarizmus (a pénz mennyiségelméletének mechanisztikus koncepciója, a tőkeelmélet hiánya stb.) stabilan bebiztosította helyzetét. Másodszor: a keynesi közgazdaságtan a monetarista iskolához képest mostanság kétségtelenül háttérbe szorult. E tények dacára hangsúlyoznunk kell, hogy az e könyvben általunk alkalmazott – vagyis az osztrák iskola szerinti – elemzési szempontból tekintve a monetaristák és a keynesiek igen hasonló szemléletmódokat és metodológiákat alkalmaznak. Keynesnek a monetaristákhoz hasonlóan nem volt tőkeelmélete, mely által megérthette volna a gazdasági folyamatok termelési szakaszokra történő felosztását és az idő e folyamatokban játszott szerepét. Mi több, az árakról alkotott makro-gazdaságtani elmélete az általános árszinthez, a teljes pénzmennyiséghez és a pénz forgási sebességéhez hasonló fogalmakon alapul.482 A keynesi eszmének azonban vannak a tárgyalást indokolttá tévő lényeges jellegzetességei.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave