Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


Ötödik fejezet: A banki hitelezés kiterjedése és ennek hatásai a gazdasági rendszerre

Az előző fejezetben ismertettük, hogy a részleges tartalék elvére épülő banki betétszerződés miként vezet új pénz teremtéséhez (betétek), továbbá annak a gazdasági rendszerbe olyan új kölcsönök formájában történő beömlesztéséhez, amelyek mögött nem áll az önkéntes megtakarítások természetes növekedése (hitelexpanzió). Ebben a fejezetben a hitelexpanzió gazdasági rendszerre gyakorolt hatásaira koncentrálunk. Elemezni fogjuk a bővítési folyamat által okozott torzulásokat: befektetési tévedéseket, hitelkorlátozásokat, bankválságokat és végül a munkanélküliséget, valamint a gazdasági recessziót. Először azonban részleteiben meg kell vizsgálnunk mind a tőkeelméletet, mind pedig egy valódi gazdaság termelési szerkezetét, mivel ezek világos megértése elengedhetetlen azon piaci folyamatok megértéséhez, amelyeket a bankok azáltal idéznek elő, hogy olyan kölcsönöket nyújtanak, amelyek nem önkéntes megtakarítások előzetes növekedéséből származnak. Elemzésünk meg fogja mutatni, hogy a minket érintő jogi fogalom (a részleges tartalék elvére épülő banki betétszerződés) nagy károkat okoz sok gazdasági szereplőnek (és általában a társadalomnak), mivel ez a legfőbb alapja a visszatérő gazdasági recesszióknak. Rámutatunk továbbá arra, hogy a hitelexpanzió, mivel meggyorsítja a gazdasági és bankválságokat, lehetetlenné teszi „a nagy számok törvényének” alkalmazását a banküzletben, és ezáltal gyakorlatilag ellehetetleníti a részleges tartalék elvén alapuló banki műveletek véghezvitelének biztosítását. Ez a tény különös jelentőségű annak fényében, hogy a központi bank a végső hitelező (lender of last resort) szerepében tűnik fel – ezt részletekbe menően meg fogjuk vizsgálni egy későbbi fejezetben. Azon folyamatok magyarázatával fogjuk kezdeni, amelyek egy gazdasági rendszerben spontán módon indulnak el akkor, amikor az új kölcsönök a társadalom reálmegtakarításának önkéntes növeléséből erednek. Ezzel ellentétben és ehhez viszonyítva könnyebb lesz megérteni, hogy mi történik akkor, amikor a hitelexpanzió folyamatának eredményeképpen a bankok a semmiből teremtenek kölcsönöket.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave