Nemeslaki András

Vállalati internetstratégia


A virtuális világok koncepciója és működési háttere

A virtuális kifejezés abból a tényből származik, hogy a számítógép CPU-ja (Central Processing Unit), belső memóriája és alkatrészeinek működése fizikai eszközök reprezentációja. Ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy ezek nem léteznek, mindössze annyit, hogy az interakciós folyamat a felhasználók és a valós eszköz virtuális reprezentációja között zajlik. Simon elméletében, a MAT-ban, láttuk, hogy a számítástechnika ilyen reprezentációkat, szimbólumokat kezel, és manipulál. Virtuális reprezentációval állunk szemben az e-kereskedelemben; egy online áruház a valós reprezentánsa, tehát a virtuális gazdaság része. A mesterséges dolgok a valós dolgok alapján ember általi tervezéssel létrehozott alkotások (Simon, 1996), a virtuális dolgok pedig a mesterséges és természetes dolgok szimbolikus reprezentánsai (Choi et al., 2003). Kiindulásként tehát mondhatjuk azt, hogy a virtuális világok nem építhetők fel anélkül, hogy valamilyen módon ne kapcsolódjanak a valós világhoz. Ez akkor is igaz, ha tapasztalati megfigyeléseink szerint a virtuális világok egy része, sokszor egész koncepciója a képzeletünk alapján bővíthető vagy konstruálható. Vegyük észre, hogy ezek a kiterjesztések vagy koncepciók is reprezentációk – saját elképzeléseink virtuális leképezései.

Vállalati internetstratégia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 837 8

A termelési tényezők fogalomköre egyre bővült a közgazdaságtan fejlődése során. Először csak a földet, majd a munkát és a tőkét, a 20. század végétől pedig már az információt is közéjük sorolták. Nemeslaki András könyve meggyőzően bizonyítja, hogy ma már az internet is kulcsfontosságú erőforrás, termelési tényező a gazdaság szereplői számára. Felhívja a figyelmünket arra is, hogy a társadalom egyre inkább aszerint is rétegződik, hogy tagjai miként tudják céljaik szolgálatába állítani az internetet, és hogy az internet használatának képessége már nem csupán életkor szerint alakítja a jövedelmi és szociális pozíciókat.

Török Ádám, az MTA rendes tagja, egyetemi tanár

A szerző bemutatja azokat az ismereteket, amelyek a technikai rendszerektől a társadalmi rendszerekig, illetve a valós világoktól a virtuális világokig alapvetővé váltak. Mindezek tárgyalása során példák és minták jól elhelyezett kifejtésével vezeti be az olvasót ezen új ismeretek világába.

Szintay István, egyetemi tanár, Miskolci Egyetem

Az infokommunikációs technológiák a közigazgatás több területén is komoly innovációs erőforrást jelentenek. A könyv témakörei így nemcsak az üzleti stratégiai gondolkodásban, hanem a közszolgálat területén dolgozó vezetők számára is nélkülözhetetlenek. Kis Norbert, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem megalapításáért felelős miniszteri biztos, a felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeslaki-vallalati-internetstrategia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave