Bod Péter Ákos

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből


A múlt hosszú árnyáról

A közgazdasági elméletek két nagy irányzatra tagolhatók. Az első és máig meghatározó szerint a gazdasági szereplők optimalizálnak, a számukra leginkább megfelelőt választják ki a fennálló lehetséges megoldások tartományából. E nézetrend képviselői, ha nem hisznek is az emberek és a cégek, intézmények teljes racionalitásában, az észszerű viselkedés feltételezését szükségesnek tartják ahhoz, hogy közgazdasági törvényszerűségeket állapíthassunk meg, különösen versenypiaci viszonyok között. Mások szerint „a történelem számít”, az „ideák számítanak”.13 Azaz nem érvényesül kortól, előzményektől független célszerűség az emberek döntésében és a szervezetek viselkedésében. A gazdaság szereplőinek szokásai, várakozásai és tapasztalatai, a személyes és intézményi emlékezet, a megelőző időszakokban megszerzett és társadalmi méretekben evidenciává váló gondolati sémák ugyanis mind szerephez jutnak abban, ahogy az egyén vagy a szervezet (vállalat, kormányzat) dönt.

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 893 4

Bod Péter Ákos egy krimi izgalmasságával mutatja be azt az utat, amely a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéhez vezetett. Konklúziója, hogy zsákutcák állnak előttünk, de a múlt tanulságai alapján élhet a remény, hogy „óvatos mozdulatokkal és ügyeskedéssel valahogy kievickélünk”. A könyv lebilincselő nyomozás a legutóbbi fél évszázad gazdaságpolitikai fordulatainak világában, a szerző saját gazdaságirányítási tapasztalataira és elmélyült elméleti ismereteire támaszkodva. Világosan megérveli és gazdagon illusztrálja, hogy miért vallottak és vallanak kudarcot a politikai akarat által vezérelt sajátos „magyar utas” kísérletek: akár a kvázi-piaci reformok az egypártrendszerben, akár a nemzetgazdasági önállóságra hangsúlyozás egy globális világban. A közelmúlt (nagyon értékes, de sajnos a kelleténél gyorsabban ködbe vesző) tanulságai alapján arra is rávilágít, milyen szerénynek kell lennünk a gazdasági fejlődés előrejelzésében. A sajátos magyar gazdasági rendszer megítéléséhez a szerző a „sikeresség” és a „fejlődőképesség” kritériumait ajánlja, s felhívja a figyelmet az ezen az alapon megfogalmazódó kritikus hangokra.

A könyv nagy ívű és érdekfeszítő áttekintés múlt és jelen gazdaságpolitikájáról, illetve többnyire arról, amit „a politika a gazdasággal tett”. Minden, országunk sorsa iránt érdeklődő olvasónak ajánlom, de különösen a fiataloknak, akiknek még nem volt módjuk a gazdaság alakulását folyamatában nyomon kísérni.

Chikán Attila, professor emeritus, Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-magyar-gazdasagpolitika-tuzkozelbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave