Vörös József

Termelés- és szolgáltatásmenedzsment

Átdolgozott kiadás


Aggregált termeléstervezési politikák

Az aggregált termeléstervezés feladata a kereslet és a termelési kapacitások összhangba hozása. A kereslet nagyságát mérhetjük éves szinten, melyhez az éves kapacitás nagyságát kell szembeállítani. Ha a kereslet éves szinten meghaladja a rendelkezésre álló éves kapacitást, kapcsolatba kell lépni alvállalkozókkal, vagy kapacitásnövelésbe kell fogni, esetleg azon gondolkodni, miként lehet a keresletet visszafogni. Kapacitásfelesleg esetén a kereslet gerjesztése a feladat, például árcsökkentéssel, ha ez lehetséges. Még ha sikerül is éves viszonylatban globális egyensúlyt teremteni a kereslet és a termelés között, a kereslet időbeni egyenetlen eloszlása komoly megpróbáltatásokat jelent a termelés szervezői számára. Ha a kereslet ingadozását a termelés úgy próbálja lekövetni, hogy a munkaerő állományszintjét folyamatosan változtatja, a sok elbocsátás vagy betanítás tetemes költséggel járhat. Mindemellett, minden vezetés számára az egyik legidegenebb módszer a munkaerő-állomány állandó változtatgatása. Utcára tenni embereket senki sem szeret. Az üzleti életben ismert több vállalat, melyek meghirdették a „nincs elbocsátás” politikáját, pedig igazán szezonális termékeket termelnek. Ezek közül talán egyik legismertebb a Hallmark, melynek a képeslapok piacán lebonyolított forgalma 4 milliárd dollár fölött van. A nincs elbocsátás politikának kulcsa a munkaerő flexibilitása, rugalmassága. Tudatosan fejlesztik dolgozóik képességét oly módon, hogy több típusú munka elvégzésére legyenek alkalmasak. A képeslap tervezőjének ezért nem szabad kétségbe esni, amikor egy nyomdai gép mellé ültetik gépkezelőnek. Amikor nincs kereslet a karácsonyi képeslapokra, akkor tervezni lehet a következő ünnepre szóló üdvözlő kártyákat, amikor feszes termelési határidők vannak, a tervező is gép mellett ül. Továbbá kapacitásait több helyen hozta létre, melyek közül kettő folyamatosan termel, a harmadik, Kansas Cityben levő pedig csak szezon idején. Amikor a kereslet alacsony, az itteni dolgozók végzik a cég adminisztrációját, tréningekre járnak, vagy éppen a kerítést festik, és felújítási munkákban is részt vesznek. A „nincs elbocsátás” politika biztonságos állást jelent az alkalmazottaknak, és a munkaerő lojalitásának számos hozadéka van. A lojális munkaerő termelékenysége kimutathatóan magasabb, hiszen nem kell betanító tréningeken részt venni, és különösen olyan iparágban, ahol a termelési sorozatnagyság alacsony, a termelési ismeretek lényegesen csökkentik a gépek beállítására, átállítására felhasznált improduktívnak tűnő időt.

Termelés- és szolgáltatásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 216 2

A termelési stratégia és az ellátási lánc napi működésének optimalizálása alapvetően befolyásolja a vállalat nyereségességét. Mindkettő olyan feladatot jelent, mely a régióban a legtöbb helyen gyerekcipőben jár. A könyv abban segíti a mai termelésirányításért felelős generációt, hogy versenyelőnnyel járó tudást szerezzen.

Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója

Egy termelő vagy szolgáltató rendszer sikeres működéséhez nélkülözhetetlen a termékelőállítás és szolgáltatásnyújtás rendszerének ismerete. Olyan magyar nyelvű szakkönyv, amely átfogóan, a terület ismeretéhez nélkülözhetetlen kvantitatív alapokkal is tárgyalná a témakört, ez idáig nem állt az olvasók rendelkezésére. Vörös József könyve most e hiányt pótolja.

Dr. Koltai Tamás egyetemi tanár, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Menedzsment és Vállalatgazdaságtan Tanszék

Jelen kiadás a 2010-ben megjelent mű átdolgozása.

Hivatkozás: https://mersz.hu/voros-termeles-es-szolgaltatasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave