Vörös József

Termelés- és szolgáltatásmenedzsment

Átdolgozott kiadás


Többperiódusos készletezési modellek

Determinisztikus esetben, amikor ismerjük a kereslet nagyságát, és tudjuk, hogy a megrendelésnek mennyi az átfutási ideje, pontosan megmondható, hogy mikor kell megrendelni egy tételt. Ez az időpont akkor következik be, amikor a készlet pontosan egyenlő a leszállítási idő keresletével. (Leszállítási idő alatt egy rendelés feladása és a megrendelt szállítmány megérkezése között eltelt időt értjük.) Mivel a leszállítási időben sincs bizonytalanság, vagyis a megrendelt tétel időben megérkezik, továbbá a kereslet viselkedése az átfutási idő alatt ismert, mire a készlet elfogy, a megrendelt tétel éppen a raktárban lesz. A valóság azonban sokkal bonyolultabb. Sem a keresletet, sem az átfutási időt nem lehet ismertnek tekinteni, mindkét kategória tulajdonképpen valószínűségi változó. A bizonytalanság kivédésének egy lehetséges módja, hogy a megrendelést korábban, azaz már viszonylag magasabb készletszint elérésénél feladjuk. A megrendelt mennyiség így ha valamennyivel később is érkezik meg, vagy ha a kereslet intenzitása magasabb a vártnál, a magasabb készletszint, az úgynevezett biztonsági készlet (BK) fedezetet nyújt a váratlan esemény kivédésére. Farmernadrág árusunk példáját felhozva, mint említettük, ha csak a 16 napos leszállítási időre 1600 darabot rendel, mindössze 50% lesz a kiszolgálási szintje. Amennyiben ezt 90%-osra akarja emelni, a 16 napra vonatkozó kereslet szórásának 1,28-szorosával többet kell rendelnie. A napi kereslet szórása 10, akkor a 16 napi kereslet szórása 10 = 40 lesz. Ennek 1,28-szorosa pedig 51, vagyis amikor a készletszint eléri az 1651-es szintet, a kereskedőnek rendelést kell feladni, ami 16 nap múlva érkezik meg. A leszállítási idő alatt 90%-os valószínűséggel fogja a keresletet kielégíteni. Az 51 darab nadrág a biztonsági készlet, mely 51 × 100 × 0,2 = 1020 dollárral fogja megnövelni az éves készletezési költségeket.

Termelés- és szolgáltatásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 216 2

A termelési stratégia és az ellátási lánc napi működésének optimalizálása alapvetően befolyásolja a vállalat nyereségességét. Mindkettő olyan feladatot jelent, mely a régióban a legtöbb helyen gyerekcipőben jár. A könyv abban segíti a mai termelésirányításért felelős generációt, hogy versenyelőnnyel járó tudást szerezzen.

Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója

Egy termelő vagy szolgáltató rendszer sikeres működéséhez nélkülözhetetlen a termékelőállítás és szolgáltatásnyújtás rendszerének ismerete. Olyan magyar nyelvű szakkönyv, amely átfogóan, a terület ismeretéhez nélkülözhetetlen kvantitatív alapokkal is tárgyalná a témakört, ez idáig nem állt az olvasók rendelkezésére. Vörös József könyve most e hiányt pótolja.

Dr. Koltai Tamás egyetemi tanár, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Menedzsment és Vállalatgazdaságtan Tanszék

Jelen kiadás a 2010-ben megjelent mű átdolgozása.

Hivatkozás: https://mersz.hu/voros-termeles-es-szolgaltatasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave