Voszka Éva

Az állami tulajdon pillanatai

Gazdaságtörténeti és tudománytörténeti nézőpontok


A privatizáció mint általános gyógyír

A magánkézbe adás célja nemcsak az átalakuló országokban, hanem a fejlett piacgazdaságokban is részben politikai-ideológiai: a piac erősítése az állami szerep rovására, a gazdaság depolitizálása, a tulajdonosok körének bővítése („a tulajdonlás demokratizálása”), valamint a hatalmon lévő pártok szavazóbázisának kiterjesztése. Ez a vagyon és a jövedelmek újraelosztásával jár, ami nemcsak egyes érdekcsoportok (az állami járszalagtól megszabaduló, jobb jövedelmi kilátásokkal kecsegtetett menedzsment, a vállalatbirodalmát növelő nagytőke, a részvényessé váló kisbefektetők vagy a pénzügyi és jogi közvetítők serege) számára hasznos, hanem a hivatalos feltételezések szerint az egész társadalomnak. A fogyasztóknak a verseny élénkülése, így az árak csökkenése, a jobb minőség és választék kedvez, az adófizetők pedig elkerülhetik az elvonások emelkedését rövid és hosszabb távon is. Ehhez természetesen szükséges a gazdasági célok elérése: a kormányzati kudarcok orvoslása, a szerkezetváltás és modernizáció, a vállalatirányítás, az ösztönzés és a cégek versenyképességének javulása, a termék- és tőkepiac izmosodásával a verseny nagyobb fegyelmező ereje, a költségvetési támogatások és kockázatok csökkentése, a pénzügyi egyensúly helyreállítása.132 Lehetett azzal érvelni, hogy az elbocsátások növelik a hatékonyságot és a piaci részesedést, ezért távlatilag több munkahely jön majd létre – az állásvesztés hatásait pedig az átképzés, a nagyvonalú segélyezés és a korai nyugdíjazás enyhíti, legalábbis átmenetileg. Az átalakuló országokban ráadásul a szocializmus elválaszthatatlan részének tekintett állami tulajdon leépítéséhez a politikai és gazdasági szabadság kiteljesedésének reménye kapcsolódott. A mindenkit érintő ígéretek és pozitív várakozások elősegítették, hogy a különböző ideológiai színezetű pártok szinte mindegyike most az állami vagyon leépítésének politikája mögött sorakozzon fel; a kormányváltások legfeljebb az ütemet és a módszereket érintették, de magát az alapvető irányt nem.

Az állami tulajdon pillanatai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 218 6

Visszafordítható-e a privatizáció? Az elmúlt évtized hazai tapasztalata mellett az Európai Unió sok országa, sőt az államosításokat hagyományosan elutasító USA is azt példázza, hogy igen. A könyvben felvázolt gazdaságtörténeti körkép arra utal, hogy az állami tulajdon kiterjedésének megváltoztatása erős társadalmi megrázkódtatások idején nem szokatlan jelenség. Ezek a nagy hullámok, amelyeket a szerző a tulajdon pillanatainak nevez, biztos jelei a rendkívüli helyzetnek, és többnyire összekapcsolódnak az éppen uralkodó gazdaságpolitikai és elméleti paradigma megváltozásával.

A válságok kezelésére az európai országok kormányai a 20. században és azóta is alkalmas eszköznek találták az állami tulajdon kiterjedésének megváltoztatását. Csakhogy – lényegében ugyanolyan célokat kitűzve – eleinte sorozatosan a bővítés, majd pedig a szűkítés irányába léptek, 2008 után viszont az államosítás és a privatizáció egymással párhuzamosan szökött magasba. A fő tendencia elbizonytalanodásából és a legutóbbi „pillanat” több újszerű vonásából kiindulva a könyv nyíltan vállalt szándéka, hogy elbizonytalanítsa az Olvasót is néhány megkérdőjelezhetetlennek tekintett alapigazságban. Van-e tértől és időtől független biztos recept, örök igazság az államosítás vagy privatizáció kérdésében – létezik-e egyetlen helyes megoldás? Valóban éles-e a határ a köztulajdon és a magántulajdon között, tényleg szöges ellentétben áll-e egymással az államosítás és a privatizáció? Egyáltalán: ugyanazt jelentik-e ezek a fogalmak különböző korokban és különböző országokban?

Mivel a köztulajdon kérdése mind a gazdaságtörténet, mind az elmélettörténet tanulsága szerint szorosan összefügg az államnak a gazdaságban betöltött szerepével, a könyv nemcsak az államosítás és a privatizáció iránt érdeklődőknek ajánlható, hanem azoknak is, akik a gazdaságpolitikai döntések feltételrendszerének hatását, mozgatórugóit és a közgazdasági teóriákhoz fűződő viszonyát szeretnék jobban megismerni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/voszka-az-allami-tulajdon-pillanatai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave