Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


VIII. Közlekedéspolitika

A közlekedéspolitika terén kialakított közösségi jogalkotás vizsgálata során ebben a fejezetben a szélesebb értelemben vett közlekedéspolitika területét mutatjuk be. Ugyanis jól látható, hogy az EU alapvetően két fő célt követ, azt is lehet mondani, hogy ezek jelentik a közlekedéspolitika két oldalát. Egyrészt a szolgáltatások szabad áramlásának szerződéses kötelezettségéből kiindulva az EU igyekszik leépíteni a közlekedési szolgáltatásokat (árufuvarozás, személyszállítás) érintő, a tagállami szabályozásokban meglévő korlátozásokat. Ez a közlekedéspolitika liberalizációs és harmonizációt előmozdító, piaci oldala, amely szorosan összekapcsolódik más közösségi politikákkal, elsősorban a versenyszabályokkal. Megjelenési formái többek között a piacra lépési feltételek és az állami támogatások szabályozása, a műszaki, környezetvédelmi és szociális rendelkezések harmonizálása.
A közlekedési politika másik ágát a tagállamok közötti infrastrukturális hálózatok fejlesztése jelenti, és alapvetően a nemzeti közlekedési rendszerek fizikai, műszaki összekapcsolódását (interoperabilitását) kívánja javítani, valamint közösségi érdekű, határokat átlépő közlekedési útvonalak fejlesztését foglalja magában. A politika ez utóbbi területét nevezhetjük infrastruktúra-fejlesztési oldalnak190 is, amelynek egyik legismertebb eleme a Transzeurópai Közlekedési Hálózatok (TEN-T) programja.
Látható, hogy a közlekedési politika mindkét ága egyéb közösségi politikákkal (versenyjog, környezetvédelmi, regionális, K+F stb.) kölcsönhatásban valósul meg. A következőkben részletes áttekintést nyújtunk a közlekedési politika mindkét vonatkozásáról, de ezt megelőzően röviden bemutatjuk az ágazat helyzetét, jelentőségét és fejlődési tendenciáit.
190 Az infrastruktúra-fejlesztési oldal – jellegéből adódóan – egyben az EU kohéziós (regionális fejlesztési) politikájának is az egyik legfontosabb eleme.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave