Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


Környezeti információ

A környezeti információhoz való hozzájutás szabadságáról szóló 2003/313 irányelvet a környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban való részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról szóló aarhusi egyezmény Közösség általi aláírását követően, annak végrehajtásaként fogadták el.247 Az irányelv célja, hogy minden természetes vagy jogi személy számára biztosítsa a környezet bármely elemére, a környezetre káros hatást gyakorló tevékenységre, valamint ezek megelőzésére szolgáló környezetvédelmi eszközökre, tevékenységekre és programokra vonatkozó, bármely közigazgatási hatóság vagy szerv rendelkezésére álló információhoz való szabad hozzájutás jogát, anélkül, hogy a kérelmezőnek kérelmét indokolnia, érdekeltségét igazolnia kellene. A hatóságoknak az írásban vagy adatbázisban rendelkezésre álló vagy bármely más formában tudomásukra jutott információt a lehető legrövidebb időn, maximum 2 hónapon belül szolgáltatniuk kell. Az irányelv meghatározza az információnyújtás megtagadásának eseteit, az elutasítással szembeni jogorvoslat lehetőségét, valamint az információk rendszeres közzétételének, a lakosság tájékoztatásának kötelezettségét.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave