Tomka Béla

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Magyarország nemzetközi összehasonlításban az első világháborútól napjainkig


A nagy boom

Nem csupán a politikatörténetre koncentráló munkákban, hanem a gazdaságtörténeti periodizációban is gyakori, hogy a második világháború végét tekintik korszakhatárnak. Ugyanakkor fontos érvek szólnak amellett, hogy az újjáépítés 1945-től 1950-ig terjedő időszaka még az előző, 1914-ben kezdődött szakaszhoz tartozik Nyugat-Európában, hiszen ennek a periódusnak a nagy politikai és gazdasági megrázkódtatások belső egységet adnak.147 A háborús újjáépítés utáni, hozzávetőlegesen 1950-től az 1973-as olajválságig terjedő időszak a nyugat-európai gazdaságtörténet következő nagy korszaka, melyet mindenekelőtt a következők jellemeznek: a) Nyugat-Európában tartósan korábban nem látott s azóta sem tapasztalt ütemű gazdasági növekedés játszódott le, melynek megjelölésére gyakran egyenesen a boom elnevezést tartják megfelelőnek a szakirodalomban; b) a látványos dinamikát a fejlettségi szintek gyors ütemű régión belüli kiegyenlítődése kísérte; c) ez a folyamat egyben Nyugat-Európa gazdasági felzárkózását eredményezte az élenjáró Egyesült Államokhoz.

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 721 0

Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét a gazdasági növekedés, a fogyasztás és az életminőség három dimenziójában helyezi el. A vizsgálat egyszerre történeti és közgazdasági, elméleti és módszertani, makro- és mikrotársadalmi jelentőségű. Ez pótolhatatlan segítséget jelent nemzeti önismeretünk helyes léptékének kialakításában és a gazdasági elemzéseket gyakorta jellemző egyoldalúságok meghaladásában egyaránt. Ritka esemény, ha egy mennyiségi elemzés krimiszerűen izgalmas olvasmány - mind a részletek, mind pedig az európai távlatok összefüggéseinek metszetében.

Csaba László akadémikus, egyetemi tanár

Central European University, Debreceni Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem

Felzárkózás, stagnálás vagy további leszakadás? A magyar szakirodalomban hiánypótló monográfia arra keresi a választ, hogy az elmúlt mintegy száz évben mikor és milyen tényezőknek köszönhetően csökkent, illetve nőtt a centrumországokhoz viszonyított lemaradásunk. A szerző a konvencionális értékelésekhez képest új megállapításokra jut a dualizmus, a Horthy-rendszer és a szocialista társadalom növekedési ütemének, valamint a nyugat-európai országokhoz viszonyított pozíciónak a megítélésében.

Honvári János gazdaságtörténész

Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/tomka-gazdasagi-novekedes-fogyasztas-es-eletminoseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave