Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


11.1.1.1. Milyen jellegű információkat gyűjtsünk?

A jelenleg alkalmazott pszichiátriai diagnosztikus kritériumok a tüneteken (pl. pszichomotoros retardáció, bizarr viselkedés, pszeudorohamok) és a panaszokon (pl. depresszív hangulat, téveszmék, hallucinációk, kényszeres gondolatok) alapulnak. A jelenlegi klinikai gyakorlatban alapvetően az ebbe a két kategóriába sorolható jelenségeket tekintik a mentális zavarok legközvetlenebb indikátorainak. Evolúciós nézőpontból kiindulva azonban azt mondhatjuk, hogy a kizárólag a tüneteket és a panaszokat felhasználó klinikai értékelés korlátozott eredményt képes csupán nyújtani a mentális zavarok magyarázatában. A mentális zavarokban szenvedőket ugyanis az egészséges emberekhez hasonló, biológiailag megalapozott törekvésekkel jellemezhetjük (McGuire és Troisi, 1998a). Cselekvésük célja a rövid távú biológiai céljaik elérése, és ebből következően viselkedésük az általuk alkalmazott stratégiák, az egyéni funkcionális kapacitásuk és a környezetük által kínált lehetőségek közötti interakciókat tükrözi. Az egészséges és a mentális zavarokban szenvedő emberek motivációi és céljai néhány kivételtől eltekintve nem különböznek. A két csoport közötti különbség inkább a biológiai célok elérésére alkalmazott stratégiák hatékony alkalmazási képességében rejlik. A mentális zavarok ebben az értelmezési keretben tehát leginkább hibás funkcióknak tekinthetők. Ebből következően az egyéni funkcionális kapacitás pontos felmérése alapvető fontosságú lenne a pontos diagnosztikus értékelés és a terápiás hatékonyság mérése szempontjából egyaránt (McGuire és Troisi, 1998a).

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave