Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


3.2.3.4. Nettle egyéni különbségek modellje

A szerző egyértelműen elutasítja azt a nézetet, hogy a depresszió adaptáció lenne. Számos érvet sorakoztat fel amellett, hogy a klinikai depresszió nem lehet adaptív. Nettle (2004) és természetesen sok más szakember véleménye szerint a depresszió evolucionista elemzését más oldalról kell megközelíteni. Az elképzelés kiindulópontja, hogy az affektív rendszer olyan adaptációnak tekinthető, mely segíti a személyeket az interperszonális kapcsolatrendszerekben való eligazodásban, valamint a komplex társas kapcsolatok fenntartásában. Méghozzá olyan viselkedési mintákon keresztül, melyek minimalizálják a teljes rátermettséget csökkentő körülmények hatásait, illetve segítségükkel képesek vagyunk a javunkra fordítani bizonyos szituatív tényezőket. Univerzális jelenségről van szó, vagyis minden ember rendelkezik affektív rendszerrel, azonban abban nagy egyéni különbségek találhatóak, hogy hogyan reagál az egyes behatásokra ez a rendszer. A neuroticizmus esetén például a negatív affektusokhoz kapcsolódó bizonytalanság figyelhető meg (Watson és Clark, 1984), és ennek köszönhetően a magas neuroticizmus rosszabb egészségi állapottal és kapcsolati problémákkal jár együtt (Neeleman, Sytema és Wadsworth, 2002). Ugyanakkor a neuroticizmus magas szintje számos reproduktív előnnyel is jár: például jól előre jelzi az egyetemi sikerességet, amennyiben a személyek képesek a neuroticizmusuk negatív aspektusaival megküzdeni (McKenzie, Taghavi-Khonsary és Tindell, 2000).

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave