Bereczkei Tamás, Hoffmann Gyula (szerk.)

Gének, gondolkodás, személyiség


A transzkripció epigenetikai szabályzásának lehetőségei

Eukarióta sejtekben a DNS szerkezetét speciális fehérjék, a hisztonok stabilizálják. Ezek a pozitív töltésű aminosavakban gazdag fehérjék nyolcasával egymáshoz asszociálódva korongszerű képleteket, ún. hiszton-oktamereket képeznek, amelyekre a negatív töltésű DNS-lánc többszörösen rácsavarodik – így jönnek létre a gyöngysorra emlékeztető nukleoszómák, amelyek a kromatinnak nevezett DNS-fehérje szupramolekuláris struktúra alapegységei. A kromatin magasabb rendű szerkezeti elemeket képez a nukleoszóma-gyöngysor többszörös feltekeredésével, ami a DNS nagyfokú tömörítését teszi lehetővé (így fér el a hosszú DNS-molekula a több nagyságrenddel kisebb méretű sejtmagban). Ahhoz, hogy a DNS-ben tárolt információ hozzáférhető legyen, a heterokromatikus szerkezet fellazítására van szükség, amire kétféle lehetőség kínálkozik: egyrészt a DNS, illetve a hisztonok kovalens módosítása, másrészt az ún. kromatin-remodelláló faktorok. Ezen tényezők együttesen a génexpresszió epigenetikai szabályzásának teremtik meg az alapját (lásd 4.1. és 6. fejezet) (Yun és mtsai 2011, Katsani és mtsai 2003). A hisztonok kovalens módosítása leggyakrabban acetilációt takar, és a koaktivátor fehérjék hiszton-acetil-transzferáz-aktivitásának köszönhető. A reakció lényege, hogy a hisztonfehérjék egyes lizin- és arginin-oldalláncaira acetilcsoportokat kapcsolva elveszik azok pozitív töltése, tehát gyengül a nukleoszomális szerkezetet stabilizáló kölcsönhatás a hisztonok és a DNS között. Ennek nyomán mind a kódoló, mind a szabályzó szekvenciákon fellazul a kromatin szerkezete (eukromatinizáció), könnyebbé válik a transzkripciós faktorok bekötődése, illetve lehetővé válik az RNS szintézise (3.6. ábra). A korepresszor fehérjék ugyanakkor hiszton-dezacetiláz-aktivitással rendelkeznek, működésük nyomán kondenzálódik a kromatin, aminek géncsendesítő (transzkripciót gátló) hatása van. A hiszton-acetiltranszferázok és -dezacetilázok aktivitásának finom szabályzásával tehát mód nyílik a transzkripció ütemének pontos beállítására (3.7. ábra). Az acetiláción kívül a hisztonok számos egyéb kovalens módosítását leírták már, amelyek a gén aktiválását és csendesítését segíthetik elő (foszforiláció, metiláció stb.). Itt említendő a DNS metilációja is, amely általában citozin bázisok metilációját jelenti a promoter területén, és a génexpresszió gátlását okozza (Aka és mtsai 2011, Deaton és Bird 2011).

Gének, gondolkodás, személyiség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 706 7

Magas szülőknek csak magas gyermekei lehetnek? Lehet az, hogy alapvető biokémiai folyamatainkat tekintve kevéssé különbözünk a baktériumoktól, alig a muslincáktól és szinte egyáltalában nem a csimpánzoktól? Valóban a nevelésen múlik, hogy ki lesz társaságkedvelő, ki szorongó, ki félénk és ki agresszív - vagy ebben a gének is fontos szerepet játszanak?

Vajon tényleg csak legfeljebb néhány molekulánk eltérésein múlik, hogy némelyikünk hajhássza az újdonságokat, mások legszívesebben csak elüldögélnének a szobában?

Lehetséges, hogy a szomszédunk, akinek már a nagyapja is a mi nagyapánkkal gyerekeskedett, genetikailag jobban eltér tőlünk, mint egy zulu törzsfőnök?

Öröklődhet-e a mélabú, a kíváncsiság vagy a kreativitás? A szülői nevelés hiányosságai vagy bizonyos gének tekinthetők felelősnek azért, ha valaki depresszióban, skizofréniában vagy autizmusban szenved? Mennyire vagyunk képesek arra, hogy öröklött adottságaink ellenében karcsúak legyünk, uralkodjunk indulatainkon és fejlesszük gondolkodásunk rugalmasságát?

Ilyen és hasonló kérdésekre keresünk választ a könyv lapjain. A konkrét válaszokon túlmenően megismertetjük az olvasókat azokkal a genetikai elvekkel, szabályszerűségekkel, amelyek közel visznek egy-egy probléma megoldásához. A hazánkban hiánypótlónak szánt könyv számos kutató műhely együttműködésével született meg. Megírásával igyekszünk képet adni az érdeklődőknek azokról a forradalmi változásokról, amelyek az emberi elme és viselkedés területén mentek végbe a humángenetika elmúlt két évtizedes fejlődése során. Az emberi természet működése iránt érdeklődő olvasók tájékoztatása mellett szeretnénk hozzájárulni a pszichológusok, pszichológushallgatók képzéséhez és általában a humán tudományok bármilyen területén dolgozó szakemberek szemléletformálásához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bereczkei-hoffmann-genek-gondolkodas-szemelyiseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave