Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Metabolizáló enzimek

A környezetével állandó anyagcserében álló élő szervezet igen komplex és hatékony enzimrendszereket működtet a felvett anyagok és saját anyagai kémiai átalakítása, azaz metabolizmusa érdekében. Az enzimrendszerek egy része, bár működésük kimutatható az endogén vegyületek (szteroidok, zsírsavak, epesavak, vitaminok, purin és pirimidin bázisok, hírvivő molekulák stb.) felépítésében és lebontásában is (Niwa és mtsai 2009), elsősorban a testidegen vegyületek kémiai átalakítását végzi. A gyógyszermetabolizáló enzimeket fázis I és fázis II metabolikus reakciókat katalizáló enzimek csoportjára osztjuk. A fázis I enzimek (pl. citokróm-P450 (CYP), flavin-monooxigenáz (FMO), monoamino-oxidáz (MAO), xantin-oxidáz, epoxid-hidroláz, észteráz) oxidációs, redukciós és hidrolitikus reakciókban új funkciós csoportokat alakítanak ki a molekulán, míg a fázis II enzimek (pl. UDP-glukuronil-transzferáz (UGT), N-acetiltranszferáz (NAT)) a kialakított, vagy már eleve meglevő csoportokhoz endogén anyagokat kapcsolnak (konjugálás). A metabolikus reakciók (lásd 3.7.3. fejezet) általában inaktiválják a farmakológiailag aktív, illetve kémiailag reaktív anyagokat, növelik a vegyületek vízoldékonyságát és elősegítik vizelettel, epével történő kiválasztásukat. Ugyanakkor, mindennek az ellenkezője is előfordulhat, s így a metabolizmus biológiailag aktív, esetenként toxikus, kémiailag erősen reaktív és az eredeti anyagnál lipofilebb, lassabban kiürülő metabolitokat is eredményezhet (lásd 4.4.4.2.2. fejezet). A leggyakrabban előforduló metabolikus reakciókat a 4.9. ábrán mutatjuk be.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave