Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Fogalmi integráció

A forrás- és a céltartomány összekapcsolása gyakran eredményez fogalmi integrációt: egy olyan új integrált tér alakul ki, amely alapvetően nem része sem a forrás-, sem a céltartománynak. Legyen példánk a következő mondat: „Olyan dühös volt, hogy még a füle is gőzölgött”. Ebben az esetben a dühös ember a céltartomány, míg a tartályban lévő forró (gőzölgő) folyadék a forrástartomány. A céltartomány (a dühös ember) nem gőzölög, és a forrástartománynak (a forró folyadéknak) sincs füle. A példamondat azonban integrálja ezt a két elemet, és a végeredmény egy olyan tartály, amelynek a fülein jön ki a gőz. Ez az integrált tér annak köszönhető, hogy a forrás- és a céltartomány bizonyos elemeit vegyítettük egymással (lásd pl. Fauconnier és Turner 2002). A fogalmi integrációval a XII. fejezet foglalkozik bővebben.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave