Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Az átvitt, elvont jelentés beszéd közbeni értelmezése

A kognitív nyelvészet metaforaelméletével szembeni egyik leggyakoribb kifogás szerint a beszéd közbeni megértés során valójában semmiféle szerepet nem játszanak a fogalmi metaforák (lásd Gibbs 1998). A kritika szerint a beszéd közbeni metaforikus kifejezések anélkül kerülnek feldolgozásra, hogy (tudatosan vagy tudattalanul) metaforikus leképezésekre támaszkodnánk. A kérdés vizsgálatához Boroditsky (2001) az IDŐ VÍZSZINTES/FÜGGŐLEGES metaforákat alkalmazta: vannak nyelvek, amelyek az időt elsősorban vízszintes síkon konceptualizálják (ilyen például az angol és a magyar), és vannak olyanok is, amelyek az időt függőleges síkon képzelik el (például a mandarin kínai). A kutatásban Boroditsky vízszintes és függőleges előfeszítéseket használt időre vonatkozó igaz vagy hamis állítások előtt. Kiinduló hipotézise az volt, hogy ha az IDŐ VÍZSZINTES/FÜGGŐLEGES metafora valóban „él” a gondolkodásban, akkor az angolul beszélők jobban teljesítenek majd a vízszintes előfeszítéseknél, és rosszabbul a függőleges előfeszítéseknél, míg a mandarin kínai beszélőknél ez éppen fordítva lesz.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave