Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


A fogalmi rendszer felépítése

A konceptualizációnk részét képező képi sémák nagyban befolyásolják a gondolkodásról alkotott laikus elméletet. Lakoff (1987) szerint a képi sémák strukturálják fogalmi rendszerünket. Ezt az elképzelést ő „a forma tériesítése” hipotézisének nevezi. A hipotézis maga arra utal, hogy fogalmi rendszerünk struktúráját (felépítését) testi tapasztalataink segítségével értelmezzük. Ha végigvesszük fogalmi rendszerünk azon aspektusait, amelyekről már szó volt az előző fejezetekben (és amelyek gondolkodásunkban, illetve annak felépítésében igen nagy szerepet játszanak), mint például a kategóriák, a keretek vagy a fogalmak hierarchikus elrendezése, akkor azt láthatjuk, hogy mindegyiknél jelentős szerepet játszanak a képi sémák:

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave