Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


A mikroműanyagok előfordulása ivóvizekben

A WHO az ivóvizek és a forrásul használt vizek mikroműanyag-tartalmát vizsgáló 50 szakirodalmi tanulmány alapján készített összefoglalót [10]. Ebben bemutatják a mikroműanyagok lehetséges forrásait (emberi élet, közlekedés, mezőgazdaság, ipar) és transzportját (városi por, szennyvizek, hulladékok) a természetes vizekbe, valamint az ivóvíz kezelésekor (koaguláció, flokkuláció) és elosztásakor (műanyag csövek/hálózatok eróziójából) a fogyasztóhoz kerülő mikroműanyag-szennyezéseket tárgyalják. Felhívják a figyelmet, hogy az ivóvíz mikroműanyag-tartalma kockázatot jelent az emberi szervezetre: a részecskék felszívódhatnak, akár akkumulálódhatnak az élő szövetekben; a műanyagok gyártásánál használt adalékanyagok és a jelen lévő monomerek mérgező hatásúak lehetnek. Megállapítják, hogy korlátozott számú ivóvíz-vizsgálat készült el 2019-ig a nemzetközi szakirodalomban, köztük kevésbé megbízhatóak is vannak [10]. Az utóbbi időben igen érdekes cikkek jelentek meg. Az egyikben például arról számoltak be, hogy Mexico City 42 metróállámásán lévő ivókutakban igen nagy mennyiségű mikroműanyag-szennyezést találtak, amelyek emberi fogyasztásra szánt potenciális „mikroműanyag forró pont (microplastic hotspot)”-oknak tekinthetők [74], míg egy másikban arra a következtetésre jutottak, hogy az óceánpart menti metropoliszok víztesteiben (a vízgyűjtő terület tavacskáiban, patakjaiban, folyóiban stb.) egymásra rakódik és növekvő szintű a mikroműanyag-szennyezés a szárazföldi területektől a torkolatokig és a nyílt óceánig haladva [75]. A rendkívüli események, heves esőzések, viharok kulcsfontosságúak az ivóvíz forrásául szolgáló felszíni vizek mikroműanyag-szennyezésében [76]. 2020-ban a budapesti ivóvízben végzett a Wessling Hungary két helyen (észak-budai és csepeli iskolák) mérést a Greenpeace Magyarország számára: az 1500 liternyi ivóvízmintákban 7, illetve 10 db mikroműanyag-részecske volt kimutatható, ami nem tűnik soknak, de az egységes módszertan hiánya ellehetetleníti az összehasonlítást [77].

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave