Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


A mikro/nanoműanyag-részecskék hatásai az élő szervezetre

A környezetünkben, vizeinkben mindenütt jelen lévő mikro- és nanoműanyagok élő szervezetre, főként az emberi szervezetre gyakorolt hatásai még kevésbé ismertek. Jelenlegi ismereteink alapján az már biztos, hogy az ökoszisztéma minden elemére hatással vannak, a sejtes élőlényektől kezdve, egészen a magasabb rendű élőlényekig. A tengerekben jelen lévő mikroműanyag-részecskék ugyanis már az egészen parányi mikroalgákat is károsítják. Az algák növekedésének dózisfüggő gátlása és az algasejtek fizikai károsodása, klorofilltartalmának, fotoszintézisének csökkenése is megfigyelhető mikroműanyagok jelenlétében [102], [113]. Planktonokon növekedési rendellenességeket, csökkent reprodukciót, gerinctelenekben fejlődési rendellenességeket, megnövekedett intesztinális permeabilitást, elnyújtott defekációs ciklust, oxidatív stresszt jelentettek a nanoműanyagok hatására. A toxikus hatások a méret csökkenésével egyre jelentősebbek voltak [109]. Nemcsak a vizes, hanem a szárazföldi ökoszisztémákat is fenyegeti a mikroműanyag-szennyezés. A talajban lévő mikroműanyagok rontják a talajminőséget, befolyásolják a talaj vízmegkötő képességét, a pórusok méretét, számát, a talajrészecskék aggregációját, hatással vannak a talajlakó élőlényekre, megváltoztatják a talaj mikrobiológiai összetételét [114]. PS-nanorészecskék hatására a talaj mikroorganizmusainak csökkenését, csökkent enzimaktivitást figyeltek meg [109]. A mikroműanyagok jelenléte lassítja egyéb talajszennyezők, például antibiotikumok lebomlását is. Érdekes megfigyelés, hogy a mikroműanyagok a növények gyökereit fizikailag akadályozhatják a víz és tápanyag felvételben, ezért a gyökerek és a velük szimbiózisban élő mikroorganizmusok válaszként olyan enzimeket szabadítanak fel, amelyek elősegíthetik a mikroműanyag degradációját [115].

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave