Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


A mikro/nanoműanyag-részecskékből kiszivárgó monomerek és adalékanyagok

A mikro/nanoműanyag-részecskékből monomermaradványok, a gyártás során használt segéd-és adalékanyagok szivároghatnak ki (2.2. fejezet), amelyek az élő szervezetbe kerülve káros hatást fejtenek ki. Az öregedett mikroműanyagokból könnyebben felszabadulnak a monomerek és az adalékanyagok [45]. A hőmérséklet emelése és az UV-sugárzás szintén kedvez az adalékanyagok és a monomerek kioldódásának, és valószínűleg a pH is befolyásolja a folyamatot [108]. A palackozott vizek elterjedt fogyasztása miatt felmerül, hogy a palack anyagából is kioldódhatnak a vízbe az adalékanyagok, segédanyagok, monomerek. A PET-palackokból magasabb hőmérsékleten (60–85 °C) antimon szabadulhat fel, ami nagy dózisban hányingert, hányást, hasmenést okoz [118]. A különböző polimertípusok monomerei közül a vinil-klorid (PVC) és a sztirol (PS), az adalékanyagok közül pedig az alkilfenolok, brómozott égésgátlók, ftalátok és a biszfenol A (BPA) bizonyítottan ártalmas vagy toxikus hatásúak [83], [105]. A biszfenolokat, a ftalátokat és az alkilfenolokat is az ún. endocrine disrupting chemical (EDC) kategóriába sorolják. Az EDC-k megváltoztatják a hormonrendszer normál működését, ezáltal befolyásolják a termékenységet, a nemi érést, a pajzsmirigyfunkciókat, és szerepük lehet bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásában is [36].

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave