Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


A mikro/nanoműanyag-részecskék által megkötött szennyezők

A mikro/nanoműanyag-részecskék hidrofób tulajdonságuknak és a nagy fajlagos felületüknek köszönhetően hajlamosak a környezetben jelen lévő egyéb hidrofób szennyezők megkötésére. Egyes esetekben nehézfém-adszorpciót is kimutattak. A szervezetbe jutva elméletileg ezek a gyakran ismerten toxikus anyagok felszabadulhatnak [76], [107], [115]. Egy anyag mikroműanyag általi megkötése történhet a szennyező abszorpciójával a mikroműanyag-részecske belsejébe, vagy az anyag adszorpciójával a mikroműanyag-részecske felületére. Az abszorpció inkább akkor jellemző, amikor a mikroműanyag mellett magas a szerves szennyező koncentrációja, és emiatt főként van der Waals-erők jönnek létre a mikroműanyag és a szennyezőanyag között [14]. Az abszorpció mértéke függ az elnyelt anyagok hidrofób jellegétől, az oktanol/víz megoszlási hányadosuktól [140]. A szerves szennyezők alacsonyabb koncentrációjánál a mikroműanyagok esetében inkább adszorpció jellemző. Az adszorpció során is főként van der Waals-, de ionos vagy kovalens kölcsönhatások is létrejöhetnek a szorbens felületétől függően. Minél alacsonyabb a szerves szennyezők koncentrációja, annál könnyebben alakul ki erősebb kölcsönhatás a mikroműanyag-részecskékkel [14].

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave