Berta Renáta, Adamcsik Orsolya, Galambos Ildikó, Kovács Nikoletta, Maász Gábor, Zrínyi Zita, Tombácz Etelka

Mit is iszunk?

Mikroműanyag-problémák, jelenlegi helyzet


Szűrés, membránfiltráció

A nagyobb szennyeződések eltávolítására és a mikroműanyagok szeparációjához a vízmintát először általában már a helyszínen vagy a laboratóriumban szűrik. A szűrő lyuk/pórusmérete meghatározza az alsó méréshatárt. A nagyobb méretű szűrők használatával a kisebb részecskéket a hálóknál leírtakhoz hasonlóan szem elől téveszthetjük. A kisebb pórusméretű szűrők viszont hamarabb eltömődnek és a szűrés ideje is megnő használatukkal. Nagy mennyiségű minta és kis szűrőméret esetén a túlzottan megnövekedett szűrési időt vákuum alkalmazásával lehet csökkenteni. Az idő előtti eltömődés elkerülésére sorozatszűrést használnak, csökkenő szűrőméretekkel. Ezzel a módszerrel általában 3-5 különböző méretfrakciót gyűjtenek és azokat külön-külön elemzik [189]. A szűrő vagy membrán anyaga általában alumínium-oxid, kerámia, fém (rozsdamentes acél, réz) vagy üvegszálas, a polimer anyagú szűrők használatát a minta kontaminációja miatt nem ajánlják [176], [194]. Érdemes figyelembe vanni azt is, hogy a szűrőre a csomagolásából is tapadhat műanyag-szennyeződés [195].

Mit is iszunk?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 850 8

A műanyagok mesterségesen előállított, szintetizált termékek, a múlt században elindított ipari gyártásuk volumene és sokfélesége rohamosan – az ezredfordulón megkétszerezett globális évi terméssel – növekszik. A műanyagtermékek mára már nélkülözhetetlenek a mindennapi életünkben, azonban természetidegen anyagok, a sokféle műanyagtermék több mint száz éve, nagyrészt hulladékként halmozódik a Földön.

A környezetben szétszóródott műanyagdarabok főleg a mechanikai erők és az UV sugárzás hatására aprózódnak, idővel mikro- (5 mm alatti) és még kisebb, nanoműanyag- (1 µm alatti) szemcsékké alakulnak. A levegőben, a vizekben és a talajokon szétszóródnak, beléegezve, lenyelve bekerülnek a táplálékláncba, és a szervezetben mindenhová behatolnak.

A könyv hat fő fejezetében bemutatjuk a mikroműanyagok fontosabb tulajdonságait, tárgyaljuk előfordulásukat különböző típusú vizkben (felszíni víz, ivóvíz – palackozott, illetve csapvíz, és nem ivóvíz – ipari vizek és szennyvíz), ismertetjük a mikro-/nanoműanyagok egészségügyi hatásait, a törvényi szabályozásukat (EU és magyar), a kimutatási lehetőségeket, az analitikai módszereket és végül a mikroszennyező- és mikroműanyag-mentes vízelőállítási technikákat különböző nyersvizek esetén.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mit-is-iszunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave