Borján Eszter, Rigó János

Szülészeti szimulációs gyakorlatok


Érdekességek a szülészeti szimuláció történetéből

A szimuláció szó a latin simulatio szóból ered, jelentése: tettetés, színlelés, látszata valaminek. A bemutatásra használt eszközök a szimulátorok; a módszer, amely a szimulátorok alkalmazását jelenti az oktatás, képzés során: a szimuláció. A szimulációs eszközök alkalmazása az egészségügyi szakemberek képzésében nem új. Az anatómia és élettan oktatására, valamint a különféle betegségek ábrázolása céljából már évszázadokkal ezelőtt alkalmaztak különböző modelleket. Téves azonban az az elképzelés, hogy ezek a korabeli „szimulátorok” csak egyszerű, statikus eszközök voltak. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a szimuláció mint oktatási stratégia a XX. század „találmánya” – megfeledkezve azokról az elődeinkről, akik évszázadokkal ezelőtt felismerték, hogyan használható ez a módszer a különböző készségek fejlesztésére, és milyen fontos szerepe van az oktatás, képzés során. A szimuláció történetének legfontosabb üzenete számunkra az, hogy a technika ugyan nagymértékben fejlődött, de gondolkodásunk alapja és lényege ma is ugyanaz, mint évszázadokkal ezelőtt.

Szülészeti szimulációs gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 861 4

A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán 2007 szeptembere óta alkalmazunk valósághű páciensszimulátorokat a különböző képzési programokban. A szimulációs gyakorlatokat 2009-től önálló tantárgyként vezettük be a graduális képzésekbe. Magyarországon elsőként került beszerzésre a CAE Healthcare által gyártott valósághű szülészeti szimulátor (Lucina Fidelis), amellyel 2016 februárjában kezdtünk oktatni a különböző szakirányokon. A szimulátor a szülésznő szakirányon a „Szülészeti szimulációs gyakorlatok” elnevezésű önálló kurzus keretén belül jelenik meg, az ápoló szakirányon a „Szülészet-nőgyógyászat és ápolástana” tantárgy egyes óráin, a mentőtiszt hallgatóknál pedig a „Speciális oxiológia” kurzus részeként. A védőnő szakirányon a záróvizsgára történő komplex felkészítő program során találkoznak az eszközzel a hallgatók. Az ápoló szakirányon szintén megjelenik a záróvizsgára történő felkészítésben és a gyakorlati záróvizsga egyik elemeként is.

Jegyzetünk elsősorban a szülésznő hallgatók szakmai felkészülését segíti, de hasznos lehet az ápoló, mentőtiszt és védőnő szakirányokon tanulók számára is. A kiadvány első részében a szimulációs gyakorlatokhoz szorosan kapcsolódó elméleti ismereteket foglaljuk össze röviden. A második részben találhatók a foglalkozásokra való felkészülést segítő kérdések, az esetek bemutatása és a gyakorlatok részletes leírása a konkrét szülésznői tevékenységek, feladatok ismertetésével. A jegyzet végén ajánlott könyvek és tudományos közlemények segíthetik az adott témában történő elmélyülést.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borjan-rigo-szuleszeti_szimulacios_gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave