Garbai László, Jasper Andor

Távhőellátás, hőszállítás


7.19.2. A HMV-szabályozási funkció ismertetése
  • A HMV-szabályozás módja: értéktartó.
  • Szabályozott jellemző: a HMV előremenő hőmérséklete.
  • A HMV-szabályozás alapjelét szolgáltató hőmérséklet-érzékelőt a HMV előremenő ágban kell elhelyezni úgy, hogy az érzékelési pont a HMV-hőcserélő szekunder kilépő csonkjához a lehető legközelebb legyen.
  • A HMV-termelés kapcsolása egylépcsős kialakítású.
  • A HMV-szabályozókörrel rendelkező hőközpontok esetében (ahol a hidraulikai szabályozást kombinált térfogatáram- és nyomáskülönbség-szabályozó végzi) a HMV hőmérséklet-szabályozását nyomáskiegyenlített, együlékes, egyutú motoros szelep végzi. A motoros szelep elektromos hajtóműve szükségzárási funkcióval rendelkezik (feszültségkimaradásra záró kivitelű).
  • A HMV hőmérséklet-túllépés elleni védelméről biztonsági hőmérsékletőrrel (STW) kell gondoskodni. A biztonsági hőmérsékletőr közvetlenül a HMV hőmérséklet-szabályozó motoros szelepének beavatkozó szervére hat. A hőmérséklet-szabályozó motoros szelep elektromos hajtásának tápellátását az STW közbeiktatásával kell megoldani. Az STW kivitele olyan, hogy hőmérséklet-túllépés esetén megszakítja a motoros szabályozószelep tápellátását (pl. hőmérséklet-kapcsoló termosztát), ekkor a szabályozószelep lezár.
  • A biztonsági hőmérsékletőrön (STW) a határolási hőmérséklet beállítható. Az STW alapjeltartománya tartalmazza a T = 50…70 °C tartományt.
  • A biztonsági hőmérsékletőr (STW) kivitele olyan, amely a hőmérséklet-túllépés elmúltával külső beavatkozás nélkül képes alaphelyzetbe visszaállni.
  • A biztonsági hőmérsékletőr (STW) és az elektromos hajtás szükségzárási funkciója elhagyható, ha a HMV-kör beavatkozó szerve az elektronikus szabályozás mellett ún. fedőszabályozást megvalósító, kiegészítő segédenergia nélküli hőmérséklet-szabályozó termosztáttal (TR) rendelkezik.
  • A melegvíz-oldalon a tároló és a HMV-hőcserélő egymással párhuzamos kapcsolású, a töltőszivattyú a hőcserélő ágában helyezkedik el.
  • A cirkulációs rendszer bekötése a hőcserélő elé (hidegvíz-oldalra) történik.
  • A cirkulációs vezetékben és a tároló töltőkörében mérő-beszabályozó szelep épül be a cirkulációs kör és a töltőkör együttes beszabályozhatósága érdekében (hőcserélő szekunder térfogatáramának beállítására, tárolókisütés beállítására).
  • A tároló töltésének és kisütésének beállítására a HMV előremenő vezetékből leágazó vezetékben el kell helyezni egy visszacsapó szelepből és mérő-beszabályozó szelepből álló szerelvénycsoportot (kapcsolási rajz szerint).
 

Távhőellátás, hőszállítás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 866 9

A könyv áttekinti a távhőellátás, távhőszállítás tervezésének és üzemeltetésének teljes ismeretanyagát. Ismerteti az alapvető definíciókat, a műszaki, technológiai és jogi fogalmakat, a rendszerek felépítését, alkotóelemeit, típusait. Bemutatja a hőigények valószínűségi, kockázati elvű meghatározásának módszertanát, a hőveszteség-számítást, a távhőellátó hálózatok hidraulikai analízisének feladatait, a keringetés tervezését. Foglalkozik a vezetékrendszerek létesítésével, a hőközpontok típusaival, kapcsolásával és értékelésével, bemutatja a rendszerek komplex tervezésének és üzemeltetésének optimalizációját, szabályozását és a DDC-technikákat, a telemechanikai és informatikai elemeket. A könyv a felsőoktatásban tankönyvként szolgál, de egyben a tervezőmérnök számára is a legkorszerűbb ismeretanyagot közvetíti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/garbai-jasper-tavhoellatas-hoszallitas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave