Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

A didaktika kézikönyve

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Kommunikációs készségek fejlesztése
 
Hallási figyelem, hallás fejlesztése
Fejlettségi állapot
D. kétoldali Phonak Naida V70 SP típusú hallókészüléket visel, hallássérülését 2013-ban fedezték fel, ettől az időponttól került az ellátó rendszerbe.
Szívesen viseli hallókészülékét. Önállóan használja (helyezi be és ki) a hétköznapok során, karbantartásában (elemcsere, illeszték tisztítása) is egyre nagyobb szerepet vállal. Magától jelzi, ha az elem működése nem megfelelő.
Auditív észlelése nagyon eltérő képet mutat csendes, illetve zajos környezetben.
Kétszemélyes helyzetben, csendes környezetben többnyire jól és kitartóan differenciálja a Ling-hangokat.
A környezeti zajokat többnyire jól differenciálja. Osztálytermi környezetben (zajban) hallása nem minden esetben kielégítő. Beszédértése során ilyenkor a szájról olvasási kép segíti, a vizuális támpont nélkül könnyen elbizonytalanodik.
Fejlesztése, feladat
A hallókészülék és az adóvevő optimális beállítása. Az adóvevő használatának gyakorlása osztálytermi helyzetben. Az m-ú és az é-i hang biztos akusztikus differenciálása. Egytagú és oppozíciós szavak auditív differenciálása. A szájról olvasási kép dominanciájának csökkentése az egyéni fejlesztése során. Hallásnevelés zajban: egyéni helyzetben a beszédértés fejlesztése, az információk kiszűrése zene mellett. A beszélők hangjának megkülönböztetése hallás alapján. Osztálytermi környezetben felfigyelés a nevére, a megszokott rövid instrukciókra. A hallási figyelem fejlesztése.
Fejlesztési anyagok
Hangok, zajok, beszéd, zene, mese, élményközpontú társalgás, cselekvéses helyzet, anyanyelvi gyakorlat, spontán társalgások (beszélgetőkör).
Fejlesztési eszközök
Laptop, CD, hangfal, képek.
 
Aktív beszéd fejlesztése
Fejlettségi szint
D. kommunikáció során aktív. Szeret beszélni, szívesen mesél magáról a spontán helyzetekben is. Képekről, videóról, meseképsorról többnyire könnyen, választékosan fogalmaz meg történetet. Az ok-okozati összefüggéseket jól átlátja. Beszédérthetősége jó, hangszíne dallamos, természetes, beszédtempója időnként gyors. Spontán beszéd során sokszor hangos. A szereplőket képes élethűen megszólaltatni, intonációja és érzelemkifejezése megfelel a tartalomnak. Társalgást a megszokott, kedvelt személyekkel szívesen kezdeményez. A nyelvi funkciókat tekintve közöl és kérdez a társalgások során.
Gondolatait egyszerű bővített mondatokban fejezi ki. Igéket, főneveket, mellékneveket és névmásokat is használ. A kötőszavak közül az és, de, így szavakat preferálja.
Szívesen beszélget a kortársaival, könnyen létesít kapcsolatot az osztályával, időnként továbbra is túl vehemens és irányító a kapcsolatokban.
Fejlesztése, feladat
A szociális-pragmatikai kompetencia fejlesztése. A szereplők megszólaltatása. A kérdezés igényének kialakítása, sémák, analógiás mondatok segítségével. Kötőszavak használatának aktív beszédbe kerülésének erősítése.
Fejlesztési anyag
Videók, képtörténetek, meseképsor, fogalomelmélyítő, cselekvéses helyzet, anyanyelvi gyakorlati foglalkozás, szerepjáték, élményközpontú társalgás, versek, főfogalom alá rendezés, szógyűjtés adott témakörben.
Eszközök
Laptop, hangszóró, képtörténetek, meseképsorok, képek, papír, ceruza, bábok, tárgyképek, anyagok, ételek, versek, tárgyképek.
 
Szókincsbővítés
Fejlettségi szint
D. szókincse az életkorának megfelelő. Passzív szókincse meghaladja az életkori átlagot (főnévi teljesítménye 71%). Aktív szókincse a Gardner-teszttel mérve 8 éves szinten van. Szókincs-aktivizálás során általában a következő nehézségekbe ütközik; megnevezés helyett körülír: ültet-kiszedte a fát, azonos fogalmi körön belül téveszt: fogas-vállfa, nem megfelelően fejezi ki magát: síel-síléc. A társalgások során, ha nem jutnak eszébe a szavak, inkább körülírja őket, vagy megpróbál egy szót konstruálni a számára jellegzetes dolgok alapján. A fő fogalmakat könnyedén megnevezi, változatos (különböző szófajhoz tartozó) szavakat ismer. A tulajdonságok megnevezése még nehézségekbe ütközik. Ha egy új fogalmat nem ismer vagy nem ért pontosan, ritkán jelzi. A szavak kifejezések megtanulásakor az akusztikus út mellett szüksége van a vizuális támpontokra is.
Fejlesztése, feladat
A precíz, pontos körülírás gyakorlása. A tulajdonságok gyűjtése és elmélyítése. A fogalmak közötti kapcsolatok megerősítése. A többjelentésű vagy elvont fogalmak jelentéseinek értelmezése, használatának gyakorlása. A szavak jelentésével kapcsolatos bizonytalanságok jelzésének megerősítése.
Fejlesztési anyag
Cselekvéses helyzet, anyanyelvi gyakorlati foglalkozás, szerepjáték, képtörténetek, meseképsor, élményközpontú társalgás, főfogalom alá rendezés, témakörönkénti szógyűjtés.
Eszközök
Ki vagyok én? Blablabla, meseképsor, képek, papír, ceruza, anyagok, ételek, versek, képek.
 
Beszéd- és szövegértés fejlesztése
Fejlettségi szint
Az utasításokat többnyire helyzettől függetlenül is jól érti. Egyéni helyzetben, csendes környezetben a szituációhoz kapcsolódó kilépéseket, a saját életével kapcsolatos kitekintéseket, összefüggéseket megérti, de osztálytermi vagy csoportos helyzetben előfordul a félreértés adó-vevő használata mellett is. A kérdésekre képes adekvát válaszokat adni. A társalgások esetén kötött témakörben jól boldogul. Ismert emberekkel egyéni helyzetben auditív úton is képes boldogulni, de a szájról olvasási kép megvonása rontja a beszédértés szintjét. Szövegértése életkorának megfelelő, vokabuláris szintű.
Fejlesztése, feladat
A hallási figyelem fejlesztése a szájról olvasási kép fokozatos megvonásával. Az igény kialakítása, hogy jelezze, ha nem ért valamit. A beszédértés gyakorlása félig nyitott témakörben kétszemélyes és csoportos helyzetben. A hallókészülék optimalizálása, az adóvevő használatának gyakorlása. Az iskolában használt, fontos instrukciók gyakorlása. A szövegértés fejlesztése. Az ismeretlen fogalmak jelzése, a szövegértési feladatok gyakorlása.
Fejlesztési anyag
Képtörténet, egyszerű és összetett utasítások, mesék, társalgási és cselekvéses helyzetek, szerepjáték.
Eszközök
Mese, képtörténet, ételek, különböző anyagok.
 
A nyelv formai és szerkezeti elemeinek fejlesztése
Fejlettségi szint
D. egyszerű bővített mondatokban beszél, mondataiban mindig felfedezhető alany, állítmány és a kapcsolódó bővítmények. A toldalékokat, névutókat és kötőszavakat adekvátan használja. Beszéde jól érthető és követhető.
Fejlesztése, feladat
A viszonyszavak, a határozószavak és a kötőszavak kialakítása, szituációban való gyakorlása.
Fejlesztési anyag
Nyelvalaki társasjáték, meseképsorok, képtörténetek, anyanyelvi gyakorlati foglalkozás.
Eszközök
Topologix, képtörténet, mese, ételek, anyagok.
 
Kiejtésjavítás
Fejlettségi szint
Artikulációja érintett (dominánsan a magas frekvenciák esetében) a sziszegőket laterálisan, a susogókat dorzálisan képzi.
Fejlesztése, feladat
Fújó és légzőgyakorlatok. Akusztikus diszkriminálási és differenciálási feladatok (a helyes és a helytelen képzés felismerése megkülönböztetése).
Fejlesztési anyag
Akusztikus diszkriminálási és differenciálási feladatok. Fújó- és légzőgyakorlatok.
Eszközök
Feladatlapok, tárgyak, gyertya, öngyújtó, toll, papír, pillecukor, vatta.
 
Kognitív funkciók fejlesztése
Fejlettségi szint
D. kognitív funkciói többnyire kiemelkedőek. Figyelme könnyen felkelthető, könnyű visszaterelni, ha kilép a feladathelyzetből, továbbra is fáradékony. Térben és saját testén jól tájékozódik, síkban sokszor még bizonytalan. Auditív figyelme és differenciálása megfelelő. Vizuális észlelése, emlékezete és szerialitása kimagasló. Verbális emlékezete, intermodális integrációja megfelel az életkori átlagnak. Intelligenciája kimagasló (IQ:154). Életkorát meghaladó teljesítményt nyújtott a mozaik, képemlékezet, kombinációk és analógiák részfeladatokban. Gondolkodása gyors, meglátásai pontosak. Az ok-okozati összefüggéseket felismeri és átlátja. A problémahelyzetek megoldásában, illetve kreativitást igénylő feladatoknál időnként bizonytalan. Gondolatmenetének nyelvi formába öntésében még segítséget igényel.
Fejlesztése, feladat
Auditív figyelmet és differenciálást igénylő feladatok gyakorlása. Problémamegoldó és kreativitást igénylő feladatok gyakorlása. A síkbeli tájékozódás megerősítése. Gondolatmenetének nyelvi formába öntésének gyakorlása.
Fejlesztési anyag
Képsorok, képtörténetek, cselekvéses helyzetek, szituációs játékok, mesék. A logikus gondolkodás megerősítése képek alapján, problémamegoldás szituációkon, képtörténeten, cselekvéses helyzeten keresztül. Tárgyképek elhelyezése síkban, síkbeli tájékozódás feladatlapon.
Eszközök
Eseményképek, meseképsorok, Logico, ételek, naptár, feladatlapok.
 

A didaktika kézikönyve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 845 4

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról. A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-szucs-a-didaktika-kezikonyve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave